Öğretmen Diyarı

Dikkat; Kredi kartınızı folyoya sarın


Birkaç adım yakınınızdan geçen bir insanın size hiç dokunmadan adınız, soyadınız, banka kart, telefon ve TC kimlik numaranız gibi özel bilgilerinize ulaşabileceğini biliyor muydunuz?


Hırsızların bu bilgileri kullanarak sizi uyandırmamak için küçük küçük meblağlarda hesabınızdan alışveriş yapabileceği hiç aklınızın köşesinden geçti mi? Evet, bütün bu akla gelmeyecek şeytani uygulamalar mümkün. Bunu ya internetten aldıkları 100 dolarlık bir okuyucu aletle ya da ellerindeki akıllı cep telefonlarıyla gerçekleştirebiliyorlar. 

RFID (Radio Frequency Identification) yani 'radio frekansı ile tanımlama teknolojisi'nden bahsediyorum. RFID kısaca 'radio frekansı ile haberleşen ve içinde bilgi depolayabilen, bugün ulaştığımız son chip teknolojisi' olarak tanımlanıyor. 

RFID sayesinde bütün kişisel bilgilerin aktarıldığı mikroçipler artık cebimizdeki neredeyse her kimlik içerikli kartta bulunmakta. Sayesinde kasalarda çabucak ödeme yapabiliyor, bankadan para çekebiliyor, kuyruklarda beklemiyor, kısacası saatler alacak bazı aktivitelerimizi tıkır tıkır işleyen bir sistemle dakikalara indirgeyebiliyoruz. Bütün bu kolaylıklardan faydalanırken zarar görmemek için yapılabilecekler listesi şimdiden oluşturularak birçok ülkede halka ilan edilmeye başlandı. Bu listenin başında RFID hırsızlığından koruyan cüzdanlar ve çantalar var. 


RFID HIRSIZLIĞINA UCUZ ÇÖZÜM


1. Cüzdanınızın kâğıt para koyduğunuz bölümünün ölçüsünde alüminyum folyo kesin.

2. Bu folyoyu sıra sıra selobant yapıştırarak önlü arkalı kaplayın. Yapıştırdığınız bant bir önceki yapıştırdığınızın 1 mm. üzerine gelecek şekilde olsun. Böylece elinizde kolay kolay yırtılmayan ve esnek bir alüminyum şablon olacak.

3. Alüminyum şablonu cüzdanınızın kâğıt para koyduğunuz bölümüne yerleştirin. Böylece cüzdanınızı kapattığınızda dış yüzeyi dışardan bilgilerinizin okunmasını engelleyen bir tabakayla kaplanmış olacak.

4. Aynı şekilde hazırlanan alüminyum şablonları çeşitli büyüklükte hazırlayarak çantanızın kartlarınızı, kimliklerinizi taşıdığınız ceplerine de yerleştirebilirsiniz.


http://finans.mynet.com/haber/detay/...ya-sarin/97227

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim