Öğretmen Diyarı

Deniz ‘Yılmaz’: Okumayı 18 Yaşında Öğrenen Görme Engelli Deniz Yılmaz’ın Müthiş Azminin Öyküsü

Özellikle ülkemizden hayata sıkı sıkıya tutunan, azmiyle büyük engelleri aşan insanların hikâyelerini aktarmaya çalışıyoruz sizlere. Deniz'in hikâyesi de böyle bir hikâye… 

Hayatının 18 yılını ailesinin başına bir şey gelebileceği endişesi ile evde geçiren 24 yaşındaki görme engelli Deniz Yılmaz, öğretmen Gülten Şen ile sayesinde hayallerine kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor. Şimdi biz de bu mutluluğa ortak olalım…

Deniz, Rize'de görme engelliler okulu bulunmaması sebebiyle 18 yıl eğitimden uzak kaldı. Ancak bu durum onu yıldırmadı ve okuma-yazmayı 18 yaşında öğrenmeye başladı.

 

Rize'de görme engelliler okulu bulunmaması ve insanların da bu konuda yeterli bilgiye sahip olamaması nedeniyle eğitim alamayan Deniz, 18 yıl sonra tesadüfen annesinin tanıştığı Gülten Şen isimli öğretmen sayesinde hayallerine kavuştu. 

Deniz, Gülten Şen aracılığıyla 18 yaşında başladığı okuma yazma kursunu birincilikle bitirdi. 1,5 yılda ilköğretim, 2,5 yılda da lise diplomasını aldı.

Diplomasını aldıktan sonraki hedefi üniversiteydi. Karadeniz Teknik Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü kazanarak hedefini gerçekleştirdi.

 

Liseden sonra bir yıl da dershaneye giden Deniz, üniversite sınavına girerek, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazandı. 

Şu anda ikinci sınıf öğrencisi olan Deniz, 18 yıl eğitimden uzak geçen zamanı, karşısına çıkan bütün engellere rağmen 5 yılda geri kazanmanın mutluluğunu yaşıyor.

18 yaşında tanıdığı öğretmeni Gülten Şen, Deniz için bir milat olmuş.

 

"18 yaşım benim miladımdır" diyen Deniz, kendi eğitim serüvenini şöyle özetliyor: 

"Annem, bir tanıdığımıza yardımcı olmak için Rehberlik Araştırma Merkezine gidiyor, tesadüfen de orada bir öğretmenle tanışarak, kendisine benden bahsediyor. 

Tesadüfen hayatımıza giren 'Gülten Şen' isimli o öğretmen, bugün benim buralara gelmemi sağlayan tek kişidir. Onun sayesinde ben bugünlere geldim. Ben okuma isteğimi kendisine ilettim o da bana yardımcı oldu ve beni Ankara'ya iki aylık bir kursa gönderdi. Kursu birincilikle bitirdim ve ardından açık öğretimden 1,5 yılda ilköğretim, 2,5 yılda da lise diplomamı aldım. 

Ardından 1 yıl dershaneye giderek, KTÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazandım. Her şey Gülten öğretmenim sayesinde oldu. Sanırım tayini başka bir ile çıktı. Tayini çıktıktan sonra kendisiyle görüşemedim. Keşke burada olsa ona teşekkür edebilsem."

Deniz eğitim hayatındaki başarısının yanı sıra meslekî kurslara da katılmış. Son olarak EKPSS'yi de kazanarak devlet memuru olmuş.

 

Deniz azmini meslekî eğitim kurslarına katılarak da göstermiş: 

"Ben bir genç kızdım ama bir genç kızın sahip olduğu becerilere sahip olamadım. Bu nedenle mesleki eğitim kurslarına da yazıldım. Hayatımda ilk defa elma soymayı, bardağıma çay doldurmayı öğrendim. Kendi hesabımı kendim yönetebiliyorum. Çok mutluyum", diyor. 

Ayrıca artık iş sahibi ve ekonomik açıdan da kendi ayakları üzerinde durabiliyor. EKPSS'yi de kazanan Deniz İl Milli Eğitim Müdürlüğüne memur olarak atanmış:

 "Allah'a şükürler olsun bir işim de var artık. Kitap en büyük arkadaşım ve kitap okumayı çok seviyorum. Üniversiteyi en iyi derecede bitirmek, öğretmen olabilmek ve yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Hedefim önemli bir Türkolog olabilmek."

"Çok zorluk çektim ve vazgeçmedim. Engelli arkadaşlarım ne olur bir kenarda susup oturmasınlar."

 

Deniz hayatı boyunca çok zorluk ile karşılaşmış ama yılmamış: 

"Kabartma yazı kitapları bulamadım. Bilgisayardan yararlanamadım. Kitaplarımı bana para ile okuyacak insan bile bulamadım. Çok zorluk çektim ve vazgeçmedim. Engelli arkadaşlarım ne olur bir kenarda susup oturmasınlar."

Biz de buradan "yılmayan", azmi ile hepimize örnek olup, ilham veren Deniz Yılmaz'a ve kendisine bu fırsatı açan, değerli öğretmen Gülten Şen'e teşekkür ediyoruz!

 

Bizim teşekkürümüz Deniz'in teşekkür etme istediğinin yerini tutmaz ancak değerli öğretmenimizi anarak, onun da teşekkür etme dileğini bir nebze yeri getirmiş sayılırız belki…

 

Kaynaklar: Anadoluajansı -Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim