Öğretmen Diyarı

Denemek için girdi, bölüm birincisi oldu

Fatma Savdert, bölümü ve fakülteyi birincilikle, üniversiteyi de üçüncülükle bitirmesinin kendisini çok mutlu ettiğini belirterek, "Sınava girdim ve kazandım. Geç başlamamın nedeni ise özel sektörde çalışmam. Okula başlarken bu kadar başarılı olabileceğimi tahmin etmiyordum. Başarı başarıyı getiriyor. İnşallah devamı da gelir" dedi.


BİR ÇOCUĞU ÜNİVERSİTEYE BAŞLAYACAK


Savdert, üniversiteye başladığı ilk zamanlarda kendini kötü hissettiğini fakat, okul ortamı, hocaları ve öğrenci arkadaşlarıyla kaynaştığını vurguladı. Savdert, "Bir de 'acaba yapabilir miyim?' dedim çünkü oturduğum yerle okulumun arası uzun bir mesafe. Bu arada iki tane çocuğum var, bir tanesi üniversiteye başlayacak bu sene, diğeri de iki yıl sonra başlayacak" ifadesini kullandı.


Özel sektörde çalıştığını, evlilik ve çocuklarla birlikte zorlandığına değinen Savdert, başarılı olmak için daha fazla gayret gösterdiğine işaret etti. 3,95 not ortalamasıyla fakülteyi birincilikle bitirdiğine ardından da üniversite üçüncülüğünün geldiğine dikkati çeken Savdert, "Okul üçüncülüğünü hiç beklemiyordum benim için çok büyük bir sürpriz oldu ama başarırken de çok çaba sarf ettiğimi dereceler geldikten sonra anladım" diye konuştu.


AİLEM ANLAYIŞLA KARŞILADI


Savdert, eğitim gördüğü sırada ailesi tarafından bir sıkıntı olmadığını belirterek, şunları söyledi: "Çocuklarım çok anlayışlıydı. Onlarla abla ve kardeş gibiydik. Büyüklerim, eşim ve çocuklarım anlayışla karşıladılar. Çocuklarım evde bana hiç bir zaman iş bırakmadılar. Birde ders çalışırken onlarla birlikte çalıştım. Sınava çalışırken onlar beni teste tabii tutuyorlardı, 'sınavdan geçtin anne' diyorlardı. Hocalarım her zaman öğrenci gibi davrandılar hiç bir zaman olgun muamelesi yapmadılar, onların gözünde de bir öğrenciydim. İlk başta zorluk çekerek başladım ama sonrasında başarı geldi."


YÜKSEK LİSANS DA YAPACAK


Savdert, üniversitede akademisyen olarak kalmak istediğini dile getirerek, şöyle devam etti: "Akademisyen olmak istiyorum. İnşallah bölüm hocalarının desteğiyle ben olacağıma inanıyorum. Yüksek lisansa başvurdum. Gençlere tavsiyem, isteyen insan başarabiliyor. Önemli olan istemek. Yani istedikten sonra hiçbir zorluğun önünde engel kalmıyor tabi ki o aşamaya gelene kadar zorluklarla karşılaşılıyor ama pes etmemek, devam etmek lazım."


Savdert, başarısını, 17 yıl önce hayatını kaybeden anne, baba ve kardeşlerine armağan ettiğini kaydetti.

Milliyet
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim