Öğretmen Diyarı

ÇOCUKLARINIZA TÜRKÇE AD VERİN....

Çevrenize bir bakın... Kaçımızın adı Türkçe? Çoğunluğumuz Arapça ya da Farsça adlar kullanıyoruz. Hatta Avrupa dillerinden gelme adlar da kullanır olduk. Kişi adları kültürle ve dille ilgilidir, dinle ilgisi yoktur. Siz hiç bir Fars'ın (İranlı) Arapça ad kullandığını gördünüz mü? Peki biz neden kullanıyoruz? Ya da daha ilginç olanı, neden Farsça adlar kullanıyoruz? Neden çocuklarımıza Alper, Tuğçe, Ezgi, Selçuk gibi Türkçe adlar vermek yerine Arapça ve Farsça adlar vermekte diretiyoruz? 

Yurtdışına çıktığınızda adınıza bakan birinin sizi Arap ya da Fars sanması doğal değil midir? Atatürk'ün Atatürk soyadını neden aldığını soran bir gazeteciye yanıtı şu olmuştur: "Tarihte çok sayıda Türk büyüğü, adları Arapça ya da Farsça olduğu için batı toplumları tarafından Türk sayılmamışlardır. Bir gün bana da adımdan dolayı Arap denmesinden korkarım."

Türkçe Adlara Örnekler:
Alper, Tuğrul, Ayça, Tuğçe, Tuna, Ezgi, Sergen, Gözde, Selçuk, Tomris, Ayhan, Aygün, Kürşat, Gökhan, Dilek, Batuhan, Özge, Tunç, Erdem, Bengü, Erkan, Güngör, Ertunç, Özden, Gürkan, Çağlar, Umut, Bilge, Yıldız, Oğuz, Kaya, Deniz, Gizem, İstemi, Sevgi, Akın, Esin, Tolga, Seçil, Ertuğrul, Anıl, Özgür, Yağmur, Duygu, Hakan, Kağan, Özlem, Ece, Bayhan, Konçuy, Engin, Eren... vb.

 

Kaynak: Türkçenin Diriliş Hareketi TDH

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim