Öğretmen Diyarı

Çocuk Sahibi Olanlara Müjde!

 

Meclis'te görüşmeleri devam eden torba yasa içindeki vergi indiriminde çocuklu aileler için vergi indirimi de söz konusuydu. İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu soru önergesiyle konuyu Meclis gündemine ayrıca taşıdı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise üç çocuk indiriminin artırılacağı müjdesini verdi.

 

Maliye Bakanlığı, çalışanlar üzerindeki vergi yükünün ne zaman azaltılacağı yönündeki önergeye cevap verdi.

 

VERGİNİN ÜÇTE İKİSİNİ ÇALIŞANLAR ÖDÜYOR

 

İzmir milletvekili Ahmet Kenan TANRIKULU, verdiği önergede, Türkiye’de gelir ve kazanç üzerinden alınan verginin yaklaşık üçte ikisinin ücretliler tarafından ödendiğini, dolaylı vergilerin ağırlığından dolayı da Türkiye’deki vergi sisteminin adaletsiz bir yapıya sahip olduğunu, çalışanların üçüncü dilimdeki gelir vergisi tarifesine uygulanan vergi oranının yüzde 20’den yüzde 27’ye yükseltilmesi gibi nedenlerle arttığını belirterek, çalışanlar üzerindeki vergi yükünün ne zaman, hangi şekilde düşürüleceğini sormuştu.

 

ÜÇÜNCÜ ÇOCUK VERGİ İNDİRİMİNDE ORANLAR ARTIRILACAK

 

Bakanlık cevaben yazdığı yazıda, TBMM’ne gönderilmiş olan Yeni Gelir Vergisi Kanun Tasarısıyla üçüncü çocuk için indirim oranının %5’ten %10’a çıkartılmasının planlandığını belirtti.

 

Maliye Bakanlığı, yasa tasarısı ile daha adil bir gelir vergisinin oluşturulmasının amaçlandığını belirterek, bu çerçevede, söz konusu Tasarının 36 ncı maddesinde, asgari geçim indiriminin ücretlerde vergi indirimi adı altında yeniden düzenlenerek, üçüncü çocuk için indirim oranının %5’ten %10’a çıkartılması, böylece, halen 4 çocuklu asgari ücretlide sıfır olan gelir vergisi yükünün, Tasarının yasalaşması neticesinde 3 çocuklu asgari ücretlide sıfıra çekilmesinin planlandığını belirtti.

\"SGK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim