Öğretmen Diyarı

Bu Nasıl Ders Kitabı !
 TELAŞLI BİR ANNENİN MEKTUBU

Bir anneden aşağıdaki mektubu aldım. Ders kitabının ve ödevin resmini çekip göndermesini rica ettim. Resimleri gönderdi. Annenin kimliğini saklayarak mektubu ve resimleri aşağıda paylaşıyorum.

Merhaba, 4.sınıfa giden 10 yaşında bir oğlum var. Dün ders çalışırken dehşet içinde "anneee bu nasıl hikaye, ben bu ödevi yapmam" dediğinde hangi ödevden bahsettiğini anlamıştım. Çünkü daha önce aynı konuyu sınıf anneleri ile konuşmuştuk. Dahası oğlum "böyle bir hikayeyi nasıl ders kitabına koyarlar ve Doğan Cüceloğlu nasıl böyle bir hikaye yazar" diye isyan etti ve ödevi yapmadı. Bu arada oğlum, okuduğum kitaplarınızdan ve anlatımlarımdan dolayı sizi az da olsa tanıyor. Yazıma konu olan ödev 4.sınıf Türkçe kitabında yer alan "BİR ANI" hikayesi, sizin SAVAŞÇI kitabınızdan alınmış. Hikayede ENERJİ DOLU BİR ÇOCUĞU DÖVEN ÖĞRETMEN - SARHOŞ İĞNECİ VE BU YÜZDEN BİR SÜRE SAKAT KALAN ÇOCUK, KEPEK LAPASINDAN TEDAVİ VE ÖLEN ANNE'den bahsediliyor. Siz böyle bir yazı yazmış olamazsınız. 
Savaşçı kitabınızı sanırım 14 yıl önce ilk çıktığı yıllarda okumuştum ama böyle bir hikaye hatırlayamadım. Belki de algıda seçicilik, anne olmadan önce bu kadar hassas yaklaşmıyordum ki oğlum 10 yaşında ve bu hikayeye isyan etti. 
Sizi uzun zamandır okuyan ve takip eden biri olarak konuyla ilgili yorum ve açıklamanızı bekliyor olacağım. 
sevgi ve saygılarımla

Mektubu okudunuz. Anneye yazdım, “Lütfen benim Facebook sayfasını takip eden, diğer öğretmenlerin, anne babaların bu konu hakkında ne düşündüklerini öğrenmek istiyorum. Lütfen oradan takip edin” dedim.

Aklıma gelen ve size sormak istediğim sorular şunlar:
1- Ben Doğan Cüceloğlu olarak, çocuklukta başımdan geçen bu olayı yazmakla hata mı yaptım?
2- Bu yazının ilkokul 4. Sınıf Türkçe kitabına alınması ve bu konuda bir ev ödevi verilmesi “eğitim yönünden” hatalı mı?
3- On yaşında bir çocuğun aşağıda sıraladıklarımı öğrenmesi sizce sakıncalı mı?
Bu toplumun tarihinde:
a- çocukları döven öğretmenler vardı, 
b- sarhoş iken iğne yapıp çocukları sakat bırakan sağlık görevlileri oldu,
c- çocuğunun topal ayağını kepek lapası ile tedavi eden fedakar anneler vardı,
d- küçük yaşta annesi olan çocuklar oldu.
4- On yaşındaki çocuğunun, yaşamın “acı ama gerçek” yönlerini öğrenmesini engellemek, bir anne baba için, geliştirici sağlıklı bir tavır mı?

Değerli okurlarım bana yazan anne gelişigüzel değil, içi yanarak, telaşlanarak yazdı. Konuya bir açıklık getirmek için, anababa, öğretmen, vatandaş olarak düşündüklerinizi bilmek istiyorum.

Emek ve zamanınız için teşekkür eder, sevgi ve saygımı sunarımKaynak: Facebook Doğan Cüceloğlu Sayfası

Anahtar Kelimeler:
bu ders kitabı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim