Öğretmen Diyarı

Bu fotoğrafın ardındaki hikaye yürekleri dağladı
 Hayatta bazı görüntüler vardır karşınıza çıktığı zaman kayıtsız kalamazsınız. Gazeteciler tarafından paylaşılan bu kare, sosyal medyada büyük ilgi gördü. Herkesin kendisiyle, kendi çocuğuyla empati kurmasına yol açan görüntünün ardındaki hikaye ise yürekleri dağladı.
Yanı başımızdaki Suriye savaşının açtığı yaraları yakından görebiliyoruz. Daha uzak bir coğrafyada Yemen'de ise durum hiç de farklı değil, belki de daha kötü. Yemen'de patlak veren savaşın ilk günlerinden bu yana 12 milyon sivil temiz içme suyuna erişmekte güçlük çekiyor. Yetişkinler belki biraz daha dayanıklı olabilir ancak çocuk yaştaki Yemenli masumların durumu içler acısı. UNICEF'in kayıtlarına göre bölgede 320.000'den fazla çocuk yetersiz beslenme sebebiyle ölümle yüz yüze!

Dünyada yetersiz beslenme oranının en yüksek olduğu ülke olan Yemen'de sadece geçen sene 19 milyon kişinin aç kaldığı düşünülüyor. Bunlardan kaçının öldüğü ise henüz tespit edilemedi! Sena'daki bir hastanede çekilen bu fotoğraflarda 5 aylık bir bebeğin düştüğü durum gözler önüne seriliyor. Hazyaz adınındaki bir köyde yaşayan ailesi tarafından hastaneye getirilen Uday Faysal adındaki küçük bebeğin yetersiz beslenme yüzünden, bu fotoğrafın ardından 2 gün sonra öldüğü bilgisi hastane tarafından paylaşıldı. Bebeğin annesi İntizar Hezzam; "O kadar güçsüzdü ki ağlayamadı bile. Sadece bir anda nefes almayı kesti ve öldü." diyerek feryat etti.

Sadece 5 ay yaşayabilen küçük Uday'ın ailesi, yükselen yemek fiyatları yüzünden günde sadece 1 öğün beslenebildiklerini açıklarken hikayeleri yürekleri dağladı. Savaşın ne kadar acımasız olduğunu gösteren bu fotoğraflar umarız tüm dünyada kalıcı bir barış için ibret olur...

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim