Öğretmen Diyarı

Bu fotoğraf Türkiye\'yi ağlatmıştı;12 gün sonra gelen acı haber

18 işçinin mahsur kaldığı maden faciasında kimliği tespit edilen İsa Gözbaşı'nın su çabuk boşaltılsın diye toprağı elleriyle kazan kadının oğlu olduğu ortaya çıktı.

 

Ermenek'teki maden ocağında cansız bedenlerine ulaşılan 2 işçinin kimlikleri belirlendi. Madencilerin isimlerinin Kerim Haznedar ve İsa Gözbaşı olduğu açıklandı.

 

Annesi toprağı elleriyle kazmıştı

 

Ocakta mahsur kalan 18 işçinin yakınları ile çıkarılan 2 işçinin cesetlerinden alınan örnekler, Adli Tıp Kurumu'nda incelendi. Yapılan DNA testinde, cesetlerin Ermenek'e bağlı Aşağı Çağlar köyünden Kerim Haznedar (32) ve İsa Gözbaşı (23) olduğu tespit edildi.

 

İsa Gözbaşı'nın annesi, maden kazasının olduğu ilk günlerde su tahliye edilirken bir umutla su daha çabuk boşaltılsın diye toprağı elleriyle kazıp, boruları düzeltirken görüntülenmiş ve bu fotoğrafla akıllara kazınmıştı.

 

İsa Gözbaşı'nı 1 yaşındayken evlatlık alan Nazmiye ve Ali Gözbaşı çiftinin, acı haberi duyduktan sonra söylediği sözler, tüm Türkiye'yi derinden etkilemişti. Anne Gözbaşı, "Oğlum uyuduğunda sobayı yaktıktan sonra kömür zehirler mi, üstü açılır mı diye sürekli yanına gider kontrol ederdim. Orada gözüm gibi baktım burada zehrin içine gönderdim" diyerek gözyaşı dökmüştü.

 

Cansız bedenine ulaşılan diğer işçi Kerim Haznedar da kardeşi Ali Haznedar ile ocakta mahsur kalmıştı. Cenazelerin, bugün öğle namazının ardından Aşağı Çağlar köyünde toprağa verileceği öğrenildi.

 

acunn.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol