Öğretmen Diyarı

Boş işlerle uğraşmayın' denilen çocuklar dünya birincisi oldu
Gökhan Gücüklüoğlu

Sinop'un Boyabat ilçesinde Yaşar Topçu Yatılı Bölge Ortaokulu'nda görsel sanatlar öğretmeni olarak görev yapan Aşkın Ayrancıoğlu'nun oluşturduğu karikatür atölyesinde eğitim alan öğrenciler, 14 yılda 7 dünya birinciliği elde ederek büyük bir başarı hikayesine imza attı.

Bir eğitimci olmasının yanı sıra ressam ve karikatüristlik de yapan Ayrancıoğlu, yaklaşık 14 yıldır görev yaptığı okulunda çoğunluğu köylerden gelen öğrencilerini sanatla buluşturuyor.

Okulda oluşturduğu karikatür atölyesinde bu alanda eğitim almak isteyen öğrencilere gönüllü olarak eğitim veren Ayrancıoğlu, öğrencilerinin çeşitli tarihlerde katıldıkları yarışmalarda yakaladıkları başarılarla gurur duyuyor.

Yıllar önce başladıkları sanatsal çalışmaların meyvelerini aldıklarını belirten Ayrancıoğlu, "Başladığımızda çok zorlu koşullar vardı. Okulumuzda ortam müsait değildi. Bugün bulunan atölye ortamı yoktu ama yoğun bir çalışma sürecinden sonra bu boyuta geldik. Kendimin de ressam ve karikatürist olması biraz avantaj oldu. Okulumuz yatılı olduğu için bu alanda eğitim alan öğrencilerimizin tamamına yakını köy okullarından geliyor. Onları sanatla buluşturarak karikatüre yönlendirmek epey zamanımızı aldı." dedi.

"Velilerin ön yargılarını kırmak zor oldu"

Öğrencilerinin çoğunluğunun köylerden gelmelerinden ötürü velilerinin de sanata ön yargılı olduklarına işaret eden Ayrancıoğlu, ön yargıyı öğrencilerinin aşkla sanata sarılmasıyla kırmayı başardıklarını dile getirdi.

Ayrancıoğlu, şöyle devam etti:

"14 yıl öncesine dayanan hikayenin ilk zamanlarında velilerimiz çocuklarına, 'Resim yapmakla ne olacak, test çalışın, boş işlerle uğraşmayın' diye telkinde bulunuyordu ama o köy okullarından gelen çocuklarımız aşkla sanata sarılmaya devam ederek dünya ve Türkiye birinciliklerine kadar uzanan bir başarı hikayesine imza attı. Başarılara ulaştıkça velilerimizin de ön yargıları kırıldı. Şimdi sağ olsunlar, esnafımız bile yolda giderken bize 'Siz ilçemizi tanıtıyorsunuz, bir malzemeye ihtiyacınız var mı' der konuma geldi. Artık her çevreden yoğun destek alıyoruz."

Aşkın Ayrancıoğlu, 14 yıllık süreçte katıldıkları ulusal ve uluslararası yarışmalarda 150'e yakın derece aldıklarını ifade etti.
Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol