Öğretmen Diyarı

Bir Öğretmen Şiddet Gören Öğrencisini Nasıl Teşhis Edebilir ?

 Şüphesiz ki insana şiddet günümüzde bir hali artmıştır. Özellikle kadına şiddet haberini ajanslarda duymadığımız gün yok diyebiliriz.

İnsana şiddetin her türlüsü elbette ki çok kötü ve hiçbiri kabul edilebilir olamaz. Ama özellikle çocuğa şiddetin yeri bambaşka bir durumdur. Özellikle okul çağına gelmiş çocuklarda bu durum daha vahim bir hal almaktadır. Çünkü çocuk en önemli sosyal çevresine okulda adım atmaktadır. İşte bu yüzden öğretmenlerin bu konuda çok uyanık olması gerekmektedir. Şiddet gören çocukları teşhis ettikleri anda hemen işe koyularak o çocuğu şiddetten kurtarmalıyız. Peki nasıl teşhis ederiz şiddet gören çocuğu? Elbette ki evde şiddet gören çocuğun davranışları diğer çocuklara göre farklılık gösterecektir ve bizim şiddet gören çocukları teşhis etmemizde tabiri caizse bu belirtiler önemli etken olacaktır. Bu belirtiler:

1. Korku Eğer bir öğrenciye saçını, başını okşamak için kısacası onu sevmek için elinizi uzattığınızda kendisini sizden çekiyorsa, sizden kaçıyorsa ve en önemlisi korkup irkiliyorsa bu öğrenciniz büyük ihtimal evde şiddet görmektedir. Çünkü evde gördüğü şiddetten dolayı öğrenci siz eliniz onu sevmek için uzattığınızda dahi onu döveceğinizi, ona vuracağınızı zannederek korkuyla irkilip kendisini geri çekecektir.

2. Dikkat Dağınıklığı Evde şiddet gören bir çocuğun dikkatinin bir türlü toplu olmadığını, dikkatini toparlayamadığını görürsünüz. Çünkü aklında sürekli evde yediği dayak maruz kaldığı şiddet vardır ve sürekli bu durumu düşünmektedir. Çünkü okul bitince tekrardan eve gidecek ve muhtemelen yine şiddet görecektir.

3. Şiddetle Çözüm Arama Evinde şiddet gören öğrenciniz okuldaki problemlerin ilk olarak konuşarak veya size söyleyerek değil şiddetle çözmeye çalışacaktır. Çünkü evde kendisiyle ilgili sorunlar kendisini şiddet uygulanarak çözülmeye çalışılmaktadır. Yukarıda saydığımız 3 madde evde şiddet gören bir çocuğun en önemli belirtileridir. Öğretmenler bu belirtilere rastladığı zaman en kısa sürede bu öğrencinin evini ziyarete gitmeli, varsa okul rehberlik servisine öğrenci yönlendirilmelidir. Çünkü çocuk gelecektir. Şiddetle yetişen bir gelecek ise toplumdaki kadına, çocuğu kısacası insana yapılan şiddetin bitmemesi hatta ve hatta artarak büyümesi demektir. Şiddetle yetişen çocuklar şiddetle çözülmeye çalışan sorunlar demektir.:

 

 

 

Kaynak: “www.kpsscafe.com.tr” 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol