Öğretmen Diyarı

Bir milyon öğrenci okullarını kaybetti

UNICEF, Nepal’de bir milyon öğrencinin eğer acil önlem alınmazsa depremde yaşanan yıkımlar nedeniyle okullarına dönemeyeceğini bildirdi.


Nepal’de 25 Nisan’da yaşanan depremde 10 okuldan 9’u büyük hasar aldı. UNICEF’in yaptığı incelemelere göre ülke genelinde 24 bin sınıf hasar gördü.


UNICEF, öğrenciler için acil geçici öğrenme alanları oluşturulması gerektiğini belirtti. Nepal’de okulların 15 Mayıs’ta yeniden açılması planlanıyor. Ancak yetkililer öğrencilerin okullarının ya yıkıldığını ya da büyük oranda hasar gördüğünü dile getiriyor.


‘Sadece eğitim için değil’

BBC’de yer alan haberde UNICEF Katmandu sözcüsü Kent Page, “Okullar sadece çocukların eğitim için gideceği bir yer değil. Aynı zamanda güvenlikleri için de çok önemli. Çocukları istismar ve tacizden korumak için okullar önemli bir imkan sağlıyor. Burası onlara güvenli bir ortam sunuyor” diyor.


UNICEF, başkent Katmandu yakınlarında 30 çocuk-dostu geçici kamp inşa etti. Çocuklar bu yeni korunaklı alanlarda oyun oynuyor, şarkı söylüyor ve dans ediyor. Ancak bunlar yeterli değil. Kitleler halinde okul bırakmaların yaşanmaması ve Nepal’de eğitimin büyük yara almaması için uluslararası kuruluşlar dünyanın ilgisini afet bölgesine çekmeye çalışıyor.


Nepal’de 25 Nisan’da yaşanan deprem resmi rakamlara göre 7 bin 759 kişinin ölümüne neden olmuştu.


 

Hürriyet Eğitim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim