Öğretmen Diyarı

Bir Kalem Bir Kitap Terapiye Bedel

Gün içerisinde koşturmaktan, iş stresinden, hepsi birbirinin aynı dizileri izlemekten sıkıldıysanız ve boş zamanlarınızı rengarenk bir meditasyonla süslemek isterseniz size bir tavsiyemiz var. Son zamanların çok konuşulan trendlerinden biri büyükler için boyama kitapları ve doodling çalışmaları.

 Hindistan kökenli ‘Mandala’ (metafizik veya sembolik bakımdan meta veya mikro kozmosu gösteren şekiller belli bir düzene göre boyamak) sanatı günümüzde biraz şekil değiştirdi ve tabii sosyal medyanın da etkisiyle en sevilen uğraşlardan biri haline geldi. Boyama yapan kullanıcılar, Instagram ve Facebook gibi ağlarda her gün binlerce paylaşım yapar oldu. Bir anda her yanımız birbirinden farklı ve güzel boyama kitaplarıyla doldu taştı.

Mandala sanatı nasıl bir anda tekrar gündeme geldi, birden bire nasıl herkesi etkisi altına aldı, buna dair kesin bir bilgi yok. Büyükler için boyama kitabı furyasının yayılması konusunda kesin olan bir şey var ki bu kitapların öncüsü sayılabilecek ve en gözde olanı 2013 yılında İskoç çizer Johanna Basford’ın Esrarengiz Bahçe (Secret Garden) adlı her yaş için bulmaca, boyama ve desen birleştirme kitabı. Kitap, dünyada 1.5 milyondan fazla sattı Türkiye’deki de tirajo 150 bini aştı. Çizerin ikinci kitabı Alice Harikalar Diyarında’dan esinlenerek hazırladığı Gizemli Orman (Enchanted Forest) ülkemizde geçtiğimiz cuma yayınlandı ve çıktığı gün 300 bin sattı. Ünlü çizer Basford’a göre bu işin bu kadar sevilmesinin nedeni insanların dijital dünyadan kopup kendilerinin ürettiği bir esere kolayca sahip olabilmekten keyif alması.

BAHÇIVAN TORUNUNDAN DOĞA TASVİRLERİ

Esrarengiz Bahçe  7’den 70’e herkesin kendi zevkine göre boyayabileceği bir çalışma. Kadın, erkek, çocuk demeden tüm bireyler diledikleri gibi boyama yapıp, boş zamanlarını değerlendirebiliyor. Kitapta sayfaların arasına gizlenmiş sürprizler, ince detaylar, boyaseverlerin kendi çizimlerini ekleyebileceği alanlar bulunuyor. Bu birbirinden güzel siyah beyaz tabloları nasıl renklendireceğiniz de size kalmış. Kuru boya, jel kalem, keçeli kalem belki kıl fırça yardımıyla sulu boya... Tamamen kendi zevkinize göre bir seçim yapıp işe koyulabilirsiniz. Çizimlerini doğa tasvirleri üzerine kurgulayan ünlü çizer Basford, iki dedesinin de bahçıvan olduğunu ve onlardan miras kalan çok sayıda botanik kitabı bulunduğunu belirtiyor. Ayrıca iki kitabı içinde İrlanda’daki evinin bahçesindeki bitkilerden esinlenmiş.

DERDİ TASAYI UNUTTURUYOR

Kitabın müdavimlerinin hemen hepsi “Gerçek hayattan kopuyorum”, “Bir-iki saat de olsa kendi dünyama çekiliyorum”, “Derdi tasayı unutuyorum” diyor. Boyama kitapları eğlencenin yanı sıra ruhu dinlendiren ve becerilerinizi artırabilecek bir etkinlik. Çünkü sadece boya yapmıyor el yeteneğinizi geliştiriyor, dikkat probleminizin üzerine eğiliyorsunuz. Ebeveyn-çocuk etkinlikleri için de çok kullanışlı bir materyal. Ayrıca boyadığınız eserinizi dilediğiniz gibi çerçeveletip evinizde dekor olarak kullanabilirsiniz.

FENOMENLERİN GÖZDESİ

Bloglar, Instagram, Tumblr boyama yapanların rengarenk çalışmalarıyla doldu. YouTube’a video yükleyerek yapım aşamasını gösteren boyaseverler bile türedi. Kullanıcılar sosyal medya üzerinden birbirlerine boyama teknikleri ve doğru boya kalemi seçimi konusunda akıl veriyor. Ve tabii ortaya çıkan her yeni trendde olduğu gibi bu da internet fenomenlerinin gündemine oturdu. Sosyal medyayı aktif olarak kullanan Didem Soydan, Buse Terim gibi ünlü isimler  bu akıma ayak uyduranlardan.

Büşra Uğraş, Star

Anahtar Kelimeler:
kalem kitap terapiye bedel

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol