Öğretmen Diyarı

Bir babanın \'KPSS\' isyanı

Zekeriya Güneş/Recep Çelik


Siirt'te oğlunun KPSS'de aldığı sonuç yüzünden intihar ettiğini savunan baba, sadece 2010 değil bütün KPSS sınavlarının incelenmesini istedi.


Baba Hasan Güneş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk, orta ve lise eğitimi boyunca sürekli takdir belgesi alan oğlu Sıddık'ın üniversite sınavında 500 üzerinden 470 puan alma başarısı gösterdiğini söyledi.


Sıddık'ın çok daha iyi bölümleri tercih hakkı olmasına rağmen öğretmenlik hayali nedeniyle Mersin Üniversitesi Türkçe öğretmenliği bölümünü seçtiğini dile getiren baba Güneş, oğlunun buradan birincilikle mezun olduğunu kaydetti.


Baba Güneş, 2012 yılındaki KPSS'de 77 puan alan oğlunun büyük üzüntü yaşadığını dile getirerek, şunları kaydetti:


"Bu notu hiç beklemiyordu. Kendisine çalışmak zorunda olmadığını söyledim. Amcası şirketlerinin başına geçip bunları yönetmesini istedi ancak buna rağmen kendi gelirini kazanmak istedi. En son 2013 yılındaki KPSS moralini çok bozdu. Sınav açıklandığı saatlerde bilgisayarından sonuçlarına bakıp dışarı çıktı. Ancak daha sonra geri gelmedi. İftar saatine doğru kuşkulandık ve arayışa başladık."


Bir yakının telefonla kendisini arayıp oğlunun aracının Kale Üstad Tepesi'nde olduğunu iletmesiyle yıkıldığını aktaran Güneş, daha sonra oğlunun buradan atlayarak intihar ettiğinin ortaya çıktığını anlattı.


'Hakkımızı helal etmiyoruz'


2010 yılındaki KPSS'de usulsüzlük yapıldığı iddialarına yönelik bir soruşturma yürütüldüğünü hatırlatan baba Güneş, şunları kaydetti:


"Ben de oğlumun hakkının yenildiğini düşünüyorum sadece 2010 yılı değil diğer sınavların da incelenmesini istiyorum. Oğlum canına kıymadan önce 155'i arayıp KPSS'de hakkının yenildiğini bu nedenle canına kıyacağını söylemiş. Artık başka babaların ağlamasını istemiyorum. Oğlumun canını kıymasına sebep olanlardan hakkımızı helal etmiyoruz. Adalet önüne çıkarılıp yargılanmasını istiyorum."

\"Anadolu

Anahtar Kelimeler:
babanın kpss isyanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol