Öğretmen Diyarı

Bir Annenin Haklı İsyanı

 Kimi, bunu vahşi kapitalist sistemin olağan hali olarak görüp, pek ilgilenmese de, küçük çocukların, özellikle de kız çocuklarının birer seks objesi olarak gösterilmesine  bir anne sonunda “yeter” deme gereği duymuş.

Avustralya‘nın Queensland eyaletinde yaşayan Nikita Friedman adlı kadın, 1 yaşındaki kızı için kıyafet alışverişi yaparken, bir durum dikkatini çekmiş. Aynı yaş ve bedendeki kız kıyafetlerinin, erkek kıyafetlerine oranla çok daha dar ve kısa üretildiğini farkederek Facebook’a yüklediği resim üzerinden cinsiyet ayrımcılığı tartışmasını başlatmış.
sosyopia-shorts-facebook
Bebeğinin çocuk bezini bile kapatamayan bu tip şortların üretilmesini, giderek cinselliği öne çıkararak küçük kız çocuklarını seks objelerine çevirmiş olan sapık yaklaşımları eleştiren anne, pek de haksız sayılmaz.

6 yaş grubu için aşırı seksi hale getirilmiş bikiniler tasarlayan San Larenzo , Babi-Kini adlı başka bir firmanın 6 yaş grubu, hatta yeni doğanlar için ürettiği özel tasarım bikiniler,Abercrombie firmasının çocuklar için ürettiği destekli bikini üstleri, 8 yaş için üretilen düşük bel pantolonları ve 9 cm topuğa sahip ayakkabılar hala tartışılıyor. Hatta Fransız Jours Apres Junes firması da küçük kız çocukları için iç çamaşırları tasarlıyor.

Araştırmalar, küçük yaşlarda bunun gibi etkilerle kişilik bozukluğu yaşayan çocukların, kendine güvensizlik, depresyon ve beslenme düzensizlikleri gibi sorunlar yaşadıklarını ortaya koyuyor. Günümüzde kadın vücudunun tamamen seks objesi haline getirildiği bir toplumda, bunun gibi sorunların yaşanmaya devam edeceği aşikar.

Şahsen, çocuk kıyafetlerinin seksi olması bir yana, daha bebek yaştaki çocukların küçük kadın ve küçük adam rollerine büründürülmeleri beni de rahatsız ediyor ve anlamsız geliyor.

İzleyenleriniz zaten bilecektir. Fakat izlemeyenler için Little Miss Sunshine bu durumu eleştiren bir yapım. Aşağıda izleyeceğiniz küçük kesit, durumun ne kadar vahim olduğu hakkında sizlere de fikir verecektir.

http://www.sosyopia.com

 

Anahtar Kelimeler:
annenin haklı isyanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim