Öğretmen Diyarı

Benzinli Araçlar Tarih Oluyor!

Akaryakıt fiyatlarının yüksekliği konusunda dünya zirvesinde bulunan ülkemizde, araçların deposunu doldurmak ciddi bir maliyet yaratıyor. Hal böyle olunca da bu maliyetleri kısmak için çeşitli alternatifler düşünülüyor. Şüpheisz ki bu alternatiflerin başında benzinli araç yerine dizel yahut LPG’li araç tercih etmek geliyor.

 

2005 yılında ülkemiz trafiğinde 3 milyon 883 bin benzinli araç bulunurken, söz konusu rakam bu yılın ilk yarısı itibariyle 2 milyon 861 bine geriledi. Böylece, son 10 yıllık dönemde trafikteki benzinli araç sayısı yaklaşık yüzde 26 düşmüş oldu.

 

Aynı dönemde trafikteki dizel yakıtlı araçlarda ise büyük artış yaşandığı görüldü. Dizel araçların sayısı 2005 yılında 394 bin olarak tespit edilirken, söz konusu rakam bu yılın ilk yarısı itibariyle 2 milyon 682 bine yükseldi. Son 10 yıllık dönemde dizel araçlardaki artış yaklaşık yüzde 580 oldu.

 

Litre fiyatı dizel ve benzine göre daha düşük olan LPG’yi kullanan araçların sayısı da son 10 yıllık dönemde sürekli artış kaydetti.

 

2005 yılında 1 milyon 259 bin araç LPG kullanırken, söz konusu rakam bu yılın haziran ayı itibariyle 3 milyon 963 bine ulaştı. Bu dönemde LPG’li araç sayısındaki artış, yaklaşık yüzde 215 olarak hesaplandı.

 

Benzin fiyatlarının diğer akaryatkıt türlerine göre yüksek fiyatlı olması dikkate alındığında, uzmanlar benzinli araç sayısındaki azalmanın önümüzdeki yıllarda da devam etmesinin sürpriz olmayacağını belirtiyorlar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim