Öğretmen Diyarı

Bedensel engelli genç kız 6 yıldır evde eğitim görüyor

Gaziantep'te yaşayan Merve Güzel, erken doğum nedeniyle kemiklerinin yeterince gelişememesi sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. İlkokula annesinin sırtında gidip gelen Merve, son 6 yıldır Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen öğretmenler tarafından evinde verilen derslerle eğitim öğretimini sürdürüyor.

DOKTOR OLMAK İSTİYOR

11. sınıf öğrencisi Merve, derslerindeki başarısı ve çalışma azmi ile öğretmenlerinden tam not alırken, hedefinin tıp fakültesini kazanmak olduğunu söyledi.

Yürüyebilmek için bir çok kez ameliyat masasına yatan genç kız, hayalini süsleyen doktorluk mesleği için var gücüyle çalıştığını söyleyerek, "Engelli insanların asla pes etmemesi gerekiyor. 17 yaşındayım doğuştan rahatsızım. İlk okula ailemin desteğiyle gittim. Ama 6 yıldır evde eğitim alıyorum. Öğretmenlerim özel eğitime geliyor. Bu dönemde ailemin ve bir çok insanın desteği sayesinde moral buluyorum. Bir el uzatılsın diye benim gibi bir çok insan pencereden bakıyor. Onlara örnek olmak isterim" dedi.

"BU DEVLETİ VE MİLLETİ BİZ AYAKTA TUTACAĞIZ"

Rahatsızlığı süresince asla pes etmediğini ve olumsuz düşünceye kapılmadığını söyleyen Güzel, "Gerçekten benim gibi rahatsız olan insanların asla pes etmemesi gerekir. Çünkü asıl böyle insanlar bu milleti devleti ayakta tutacaktır. Benim halktan hiçbir beklentim yok. Sadece insanların biraz daha hoşgörülü olmasını istiyorum. Çünkü benim gibi bedensel engelli insanların çoğu dışarı çıkmıyor. Hiçbir zaman karamsar olmasınlar. Ben kendi doktorumun yolunda ilerlemek istiyorum ve kendim gibi hastaların destekçisi olmak istiyorum. Şuan da derslerim çok iyi. İnşallah seneye üniversite sınavlarına gireceğim ve hedefim, Hacettepe Tıp Fakültesi'ni kazanmak. İnşallah olur ve olacağına da inanıyorum. Bütün özürlü arkadaşların 3 Aralık özürlüler haftasını kutluyorum" diye konuştu.

"SIRTIMDA OKULA GÖTÜRDÜM"

İlkokula kızını sırtında götürerek bugünlere kadar okumasını sağlayan anne Halime Güzel ise "Benim üç çocuğum var, üçüyle de gurur duyuyorum. Doğuştan erken doğum nedeniyle kemik gelişmemiş. Çocuklarım da ben de pes etmedim pes edenlere de kızıyorum. Araştırdım nerede bir tedavi varsa yurt dışına kadar ulaştım. Onları güzel bir şekilde tedavi ettirdim ve şu anda sağlıklarına kavuştular. Ailelere sesleniyorum, çocuklarına asla özürlü olarak görmesinler. Öyle görenler asıl özürlüdürler. Ben Merve'yi sırtımda taşıyarak okula götürüyordum. Aile ve Sosyal Bakanlığı'na ulaştım onlar bana öğretmen verdiler. Bu benim bayramım oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Merve'nin Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Filiz Düri ise Merve'nin çok çalışkan olduğunu belirterek, "Merve ile Eylülden beri çalışıyoruz. Merve'den çok memnunum, gayet başarılı iyi bir öğrenci. Ben Merve ile tanışmadan önce karşımda karamsar, hayata küskün birini bekliyordum. Ama görünce gerçekten hayretler içerisinde kaldım ve çok takdir ettim" diye konuştu.

 

İhlas Haber Ajansı
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim