Öğretmen Diyarı

Başkandan okullara zorla evlilik uyarısı

YAZ tatili öncesi Berlin Neukölln Belediye Başkanı Franziska Giffey, okullara birer mektup yazarak, zorla evliliklere dikkat çekti.


Almanya'nın başkenti Berlin'de Türk ve göçmen kökenlilerin yaşadığı Neukölln ilçesi Belediye Başkanı, okul tatili öncesi bir mektup yazarak, zorla evliliklere karşı uyardı.


Belediye Başkanı Giffey (SPD), okul müdürleri, öğretmenler ve sosyal danışmanlara hitaben yazdığı mektupta, yaz tatilinde bazı gençlerin zorla evlilik sorunuyla karşı karşıya geldiğine dikkat çekerek, öğretmenleri bu konuda çok dikkatli ve hassas olmaya çağırdı. 


Mektupta, şüpheli durumlarda hemen eşitlik dairesine haber verilmesi istendi. Zorla evliliklere karşı birçok yardım imkanı bulunduğu, ancak gençlerin bu yardımlardan genellikle geç bilgi sahibi oldukları kaydedildi.


TATİL KABUSA DÖNÜŞEBİLİR


Neukölln Belediye Başkanı Franziska Giffey, özellikle yaz tatilinde, gençlerin aileleriyle akrabalarının memleketlerine gittiğinde zorla evlilik kabusu yaşadığını ifade etti. “Bazıları için tatil kabusa dönüşebilir” diyen Belediye Başkanı Giffey, gençleri zorla evliliğe karşı korumak istediklerini vurguladı. 


Mektupta, zorla evliliğin insan haklarına aykırı olduğu ve tüm kararlılıkla mücadele edilmesi gerektiği belirtildi. Alfred Nobel Okulu'nda 15 yaşındaki bir Türk kız öğrencinin geçen yaz tatili öncesi zorla evlendirileceğini sezince, öğretmenine durumu anlattığı ve kız öğrenciye hemen gerekli yardımın yapıldığı kaydedildi. 

Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim