Öğretmen Diyarı

Başbakan Davutoğlu\'ndan: Şans oyunları kalkıyormu ?

Davutoğlu'nun konuşmasından bölümler

"İlk ahde ve son hesaba bağlı kaldığımız içindir  ki herkesin kriz beklediği, herkesin bunalım beklediği dönemde biz sadece Türkiye  Cumhuriyeti tarihinde değil, bütün tarihimizde ilk defa bir cumhurbaşkanının  onurla bir başka cumhurbaşkanına devir teslim yaptığı o büyük töreni  gerçekleştirdik."

KILIÇDAROĞLU

"Doğrusu ben Kılıçdaroğlu'nun yerinde olmayı  istemezdim. Acaba kongreye gittiğinde veya gördüğü her delegede 'bu bana imza  verdi de sonra oy vermedi mi' diye bir şüphe taşımaktansa liderlik makamını terk  ederim."

"Onların Cumhurbaşkanımıza ve cumhurbaşkanı  seçimine yaptıkları saygısızlık aslında vatandaşımıza, seçim sandığına,  demokrasiye yapılan bir saygısızlıktır. Bu saygısızlığı yapanlara haddini  bildiririz ama o saygısızlık üzerinden hiçbir başka partiliyi, mensubunu ve oy  verenini dışlamayız."

"Başka partilere oy vermiş vatandaşlarımıza da sesleniyorum. Bizim için vatandaşlarımız siyaseten ikiye ayrılır: Ak Parti'ye bugün oy vermiş olanlar ve yarın verebilecek olanlar. Size de talimatım çok değerli: Hiç bir vatandaşa başka partiye oy veriyor diye ötekileştirme hakkında sahip değiliz. Her birine gideceksiniz. AK Parti'ye oy vermemiş olmaları gönül kapılarının kapalı olduğu anlamına gelmez. Muhabbetle sevgiyle bütün partililerin kapısını çalacağız." 

BAŞÖRTÜSÜ KARARI

"Bu milletin lise öğrencisi dahi artık sizden daha  özgür kararlar veriyorlar. Sizin gibi 'tıpış tıpış gidip oy kullanacaksınız'  demiyor lise öğrencisi."

"(Kamuya bu girerse kamuda ihtilaf çıkar  diyenler), kamuya girdi başörtü, memurlarımız başı açık, başı örtülü yanyana  çalışıyor, hiçbir ihtilaf çıkmadı. 'Meclis'e girerse olay olur' diyenler, hani  'dışarı dışarı' diye bağıran zihniyetin bugünkü uzantıları, Meclis'te de  başörtülü kardeşlerimiz, başı açık kardeşlerimizle onurlu bir şekilde milletimizi  temsil etmeye devam ediyor. Neden biliyor musunuz? İhtilaf bizim milletimizin  arasında değil, fitne bizim milletimizin arasında değil. İhtifal ve fitne bu  zihniyetin kafasında."

ÇÖZÜM SÜRECİ

"Çözüm süreci ile kamu düzeni birbirine alternatif  değildir. İlk çözüm süreci toplantısında İçişleri Bakanımıza, güvenlik  birimlerimize de bu talimatı verdim: Kim çözüm sürecini bahane ederek ya da  istismar ederek Türkiye'de kamu düzeni ile ilgili olarak bir şüphe uyandırmaya  kalkarsa devletin güçlü eli onun üzerinde olacak."

SURUÇTAKİ PROVAKASYONLAR

"Son günlerde Suruç'ta provokasyon yapanlara da  buradan seslenmek istiyorum; daha önce Suriye'den gelen Arap ve Türkmen  kardeşlerimiz akın akın geldiklerinde 'Niye kapıyı açıyorsunuz' diyenlerin şimdi  orada gösteri yapmaya hakları yoktur."

SURİYE'DEN GELEN KÜRTLER

Davutoğlu, Suriye'den Türkiye'ye sığınan Kürtlerin sayısının  160 bin 335'e ulaştığını belirterek, "Askerimize taş atan o milletvekiline  sesleniyorum, biz sizlere gül atmaya devam edeceğiz, gerekirse muhabbet  göstermeye ama o attığınız taşlar aslında bu milletin vicdanına en çok da  Türkiye'deki Kürt kökenli vatandaşlarımızın vicdanına atılmış taşlardır" dedi.

KURTARILAN REHİNELER

"(Musul Başkonsolosluğu personelinin kurtarılması) Bu paralelci zihniyet şu günlerde yaptıkları yayınlarla bu operasyonu hem küçük düşürmek, hem arkasında başka saikler arama çabasına halen devam ediyor. Bunlar milletle üzülmeyi, milletle sevinmeyi bilmediler, öğrenmediler, anlaşılan öğrenemeyecekler ama biz onlara öğreteceğiz."

"BİZİM İÇİN HUZUR VE İSTİKRAR ÖNEMLİ"

"Bizim istikrar adası olarak kalabilmemizin şartı çevredeki huzur ve istikrarın temin edilmesidir. Herhangi bir askeri operasyon ya da çözüm nihai kertede bölgeye huzur ve istikrar getirme perspektifi taşıyorsa bunu destekleriz ama palyatif çözümlerle şimdilik kamuoyuna dönük bazı hamleler şeklinde bir yaklaşım benimsenirse bununla ilgili olarak da kanaatlerimizi açık yüreklilikle söyleriz."

 

memuruz.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim