Öğretmen Diyarı

BAŞ TACI EDİLECEK EN FEDAKAR 8 ANNE!

Kimi engelli çocuğunu her gün sırtında okula taşıyarak götürüyor kimi de kanser olan kızı için kendi saçlarını kazıtıp peruk yaptırıyor. Her birinin hayatı romanlara konu olacak cinsten. İşte, yaşadıklarını okuyunca tüylerinizi diken diken edecek fedakar annelerin öyküleri...

TEK GÖĞSÜYLE BEBEĞİNİ EMZİRİYOR

Tek göğsüyle bebeğini emziriyor

Hamile kaldıktan sonra kansere yakalandığını öğrenen ve kanser tedavisi gören bu annenin tek göğsü alınıyor. Genç kadın bir taraftan tedavisini devam ettirirken bir taraftan da hamileliğini sürdürüyor. Her türlü zorluğa rağmen bir erkek bebek dünyaya getiren fedakar anne, tek göğsüyle bebeğini emziriyor. Kate Muray isimli fotoğrafçının çektiği bu kare görenlerin tüylerini diken diken ediyor.

OĞLUNU KURTARMAK İÇİN BEDENİNİ SİPER EDEN ANNE

Bedenini siper eden anne

Japonya’da meydana gelen depremde kurtarma ekipleri genç bir kadının yaşadığı enkaza erişiyor. Uğraşlar sonucu göçük altındaki kadının ölmüş bedenine ulaşılıyor. Kadının cansız bedeninin altında ise bir çocuk bulunuyor. Fedakar annenin duruş pozisyonundan deprem sırasında oğlunu kurtarmak için kendi bedenini siper ettiği anlaşılıyor. Annesinin sayesinde hayata tutunan 3 aylık bebek doktorlar tarafından hemen muayene ediliyor. Kadının yakınında bulunan cep telefonunun mesaj ekranında ise şu not yazıyor: “Eğer kurtarıldıysan seni sevdiğimi hiç unutma!”

TARİHE GEÇEN KARE

Tarihe geçen kare

Güney Vietnam'da bir anne ve 4 çocuğu ABD bombalarından kaçmak için nehri geçmeye çalışıyor. Tarihe geçen bu kare Kyoichi Sawada’ya ait.

HİÇ TANIMADIĞI BİRİNE ANNELİK YAPIYOR

Gülsüm anne

Antalya’da yaşayan Gülsüm Kabadayı, bir otobüsün çarpması sonucu komaya giren ve üzerinden kimlik çıkmayan gencin bakımını üstleniyor. Fedakar kadın bakımını üstlendiği gence ‘Umut’ adını veriyor.

GÖZLERDEN OKUNAN MUTLULUK

Gözlerden okunan mutluluk

Lauren’in hastalığı nedeniyle saçları çıkmıyor ve peruk kullanmak zorunda kalıyor. Kullandığı peruklar sentetik ve yapay olduğu için annesi saçlarını kazıtıyor ve kendi saçından kızı için bir peruk yaptırıyor. Peruğuna kavuşan Lauren’in mutluluğu gözlerinden okunuyor.

KANSER OLAN KADININ OĞULLARINA MEKTUPLARI

Çocuklara mektuplar

Meme kanseri teşhisi konulan bu anne ise kemoterapi ve radyoterapi görüyor. Başlangıçta tedavi başarılı olsa da kanser tekrar nüksediyor ve vücudunun birçok yerine yayılıyor. Hastalığının ağırlaştığını anlayan anne ölümünden sonra açılmak üzere iki oğluna bir kutu hazırlıyor. Sandra isimli kadın bu kutuya oğulları için yazdığı mektupları ve onlarla çekilen fotoğrafları koyuyor.

ÇOCUKLARI İÇİN KENDİNİ SİPER EDEN BİR ANNE DAHA

Fedakar anneler

Kenya’da, Somalili militanlar Westage Alışveriş Merkezi’ne kanlı bir saldırıda bulunuyor. Kendini, çocuklarını korumak için siper eden anneyi Fotoğrafçı Hicks bir üst kattan çekiyor.

OĞLUNU HER GÜN SIRTINDA OKULA TAŞIYOR

Oğlunu sırtında okula taşıyor

Siirt’te yaşayan Kumrişan Güneş, bedensel engelli olan oğlunu her gün sırtında okula götürüyor. Oğlunun eğitim arzusunu yerine getirmek için çabalarını sakınmayan kadın, “Annelik ve kadın olmak fedakarlık gerektirir” diyor.

Hazırlayan: Melin Kahraman

 

http://www.hurriyetaile.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim