Öğretmen Diyarı

BANKADA ÇAYCI ŞİMDİ BİR ÖĞRETMEN ETKİ ALANINDA KALARAK BİR YAŞAM İNŞA ETMEK ÖYKÜSÜ
Hayat şimdi ve burada yaşanır. Şimdi burada zamanınızı ve emeğinizi nasıl kullandığınıza göre bir gelecek inşa edersiniz.
Aşağıdaki mektubu okurken hep şunu düşündüm: Bu kadın öfkeye, şikâyete, mızmızlanmaya, başkasını suçlamaya zaman vermemiş. Sürekli etki alanı içinde kalarak kendine bir yaşam inşa etmiş.
Mektup şöyle:
***
Merhaba hocam,
2000 yılında “Savaşçı” adlı kitabınızı okuyan ben ile şimdi 2016 yılında “Öğretmen Olmak” adlı kitabınızı okuyan ben arasında dağlar kadar fark var. Eminim bu farkı öğrenmek sizi mutlu edecek zira katkınız büyük...
Sizi zaman zaman gazetelere vermiş olduğunuz röportajlarınızdan tanıyordum. (Her zamanki gözlüklü güler yüzlü fotoğrafınızla) Ama sizi gerçek anlamda tanıyışım Savaşçı adlı kitabınızla oldu. Ben sizin kitaplarınıza (maddi nedenlerden dolayı) ya bir dost aracılığıyla ya da kütüphaneler sayesinde ulaştım. Savaşçı’yı okuduğum sıralarda 25 yaşında 10 ve 5 yaşlarında iki evlat sahibi, ailesine destek olmak için bir bankada çaycılık yapan bir kadındım. Şimdilerde ise Öğretmen Olmak adlı kitabınızı okuyan evlatları 26 ve 21 yaşlarına gelmiş okumuş ve öğretmen olmuş 41 yaşında bir kadınım.
Savaşçı .......................................................Öğretmen olmak
16 yıllık çizgi
Ben 89’un sonbaharında 14 yaşında henüz ortaokuldan bile mezun değilken kültürleri, adetleri, görgüleri, mezhepleri bile farklı doğulu bir aileye gelin gittim. Hem de İzmir gibi büyük bir şehirde. Cahilliği hep doğuda aramak ne acı...
Ben 3 aylık nişanlılık döneminde kendime bir söz verdim. Gün gelecek çocuklarını büyütüp şartları düzeltecek okuyacak ve iş hayatına atılacaktım. Ama önce bedel ödemem gerekiyordu. Hiç sorun değildi, zor olmadı zaten uyumlu hep söz dinleyen evin büyük çocuğu değil miydim, gittiğim yere de ayak uydururdum.
16 yıl kayınvalidemle altlı üstlü yaşadım ayrıca 6 haneydiler eltiler, görümceler, gelinler. Elinden geldiğince o yaşlı insanlara baktım. Kalabalık bir ailenin onun ve çocuklarının eğitimi üzerinde hep katkısı olacağını düşünerek sabrettim. Ve gün geldi çocuklarım büyüdü, şartlar düzeldi eşimin ve çocuklarımın desteğiyle (tabii kendisini destekleyecekleri kıvama getirmek için çabaladım,) önce bitiremediğim ortaokulun diplomasını aldım ( Eğitim 8 yıla çıkarılınca İlköğretim diploması almış oldum.) sonra liseyi açıktan (Çaycılık, aşçılık gibi işlerde çalışarak) bitirdim. 35’inde de hayallerimde süslediğim üniversiteyi kazandım. “Celal Bayar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı” Üniversiteye başladığım ilk gün içimden bağırdım: “Hayat benden aldığını ben senden geri aldım bak!”
Ne kimseden utandım ne de çekindim! Gururla gittim ve üniversitemi bitirdim. Şimdi hem özel bir kurumda edebiyat öğretmeni hem de Yüksek Lisans öğrencisiyim. Ve bu kitabı okuyorum; üstelik kendime ait bir kitabı.
Ben sizin gibi değerli bir hocanın kitaplarını okuduktan sonra her şeyden önce kendimi affetmesini öğrendim. Ailem tarafından evlendirilmiş olmama rağmen yıllarca kendimi suçladım, hayallerime ihanet etmiş olduğum için. Çığlık atıp bağırmıştım ama kimse duymamıştı. Ailemin de suçlu olduğunu sizler sayesinde anladım ve yüküm hafifledi.
Sizlerin sayesinde kendimi, çocuklarımı (eşimi de yetiştirdiğimi sanıyordum ama bizi hayal kırıklığına uğrattı,) çok iyi yetiştirdim, okuttum. İnanır mısınız insanlar çocuklarıyla ergenlik döneminde problemler içinde yaşarken biz bu dönemi gülüp oynayarak enerji dolu olarak mutlu bir şekilde yaşadık, yaşıyoruz.
Hocam, hayatım çocukluğumda benim dışımda şekillenmişti ama ben bilinçlenerek onu farklı şekillendirdim, istediğim kıvama getirdim.
Ve şimdi hayata dair gözlemlerimin küçük yaşta başlamış olmasına, eğitimimi de ekleyince, çok güzel işler başaracağıma inanıyorum.
Saygılarımla.
***
Ben de sana inanıyorum SEVGİLİ ÖĞRETMENİM. Sen örnek alınası, bu toplumun gizli kahramanlarından birisin. Özel okulum olsa, seni öğretmen alırdım ve hemen uygun eğitimler vererel okul yöneticisi olmaya yönlendirirdim. O yörenin en iyi okulu senin yönettiğin okul olurdu!
Hayat şimdi burada yaşanır. Şimdi burada şikâyet, öfke, suçlama, mızmızlanmak ile harcanacak zaman yok. Bir kitap bir insanı, bir insan bir aileyi, şirketi, ülkeyi geliştirir.
Kendimiz için, ailemiz için, ülkemiz için bir gelecek inşa edelim. Hemen şimdi başlayalım.
Değerli okurlarım, okuduğunuz için teşekkür ederim. Lütfen bu mektubu tanıdığınız tüm anne-babalara, tüm öğretmenlere göndermeye yardımcı olun.
Sevgiler, selamlar

 
Doğan Cüceloğlu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol