Öğretmen Diyarı

BAKAN AVCI: SÖZLERİM ÇARPITILDI

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TBMM´de bütçe görüşmelerinde söylediği sözlerin bazı kesimler tarafından çarpıtıldığını vurgulayarak, "Ben atanamayan, intihar edenler gösteriş için intihar ettiler demedim. Kimse lafımızı çarpıtmaya kalkmasın, söylediğimiz her şey açık." diye konuştu.

Orta Öğretimde İnternet Bağımlılığını Önleme Projesinin kapanış etkinliği çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Avcı, sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde atanamayan öğretmenlerin intihar ettiği iddiasıyla ilgili açıklama yaptı. 

Bakan Avcı, konuyla ilgili şunları söyledi: " Ben atanamayan, intihar edenler gösteriş için intihar ettiler demedim. Dünyanın her yerinde intihar olayları olabildiğince haberleştirilmez. Medya etiği gereği haberleştirilmez. Haberleştirmek zorundaysa da başkalarını özendirecek, teşvik edecek şekilde kullanmaz. Siyasetçiler hele bunu hiç yapmaz. Siyasetçiler özellikle mağdur durumda olan insanların duygularıyla oynayarak onlar üzerinden duygu sömürüsü yaparak ve buna intihar eden insanları katarak yapmaz. Benim söylemek isteğim şu; intihar olayları böyle uluorta konuşulmaz. Çünkü özellikle gençler, hassas kesimler üzerinde ciddi olumsuz etkileri olur. Özendirici, örneklendirici anlatımlardan kaçınmak gerekir." 

İntihar olaylarında bazı psikolojik sorunların rol oynadığının bilimsel bir gerçek olduğuna dikkati çeken Bakan Avcı, bu vakalardan etkilenecek, insanlar için örneklendirici ve özendirici söylemlerden kaçınmak gerektiğini vurguladı.

 

 

Türkiye Psikiyatri Derneği´nin  konuya ilişkin "Medya ve İntihar" başlıklı basın açıklaması  içintıklayınız.

 "Kimse belli bir grubu potansiyel mağdur göstererek siyasi rant üretmeye kalkmasın, yaptıkları çok ayıp"

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol