Öğretmen Diyarı

Bahçesaray'a doğan Eğitim Güneşi: Semra Öğretmen

Semra Gönen öğretmenin başarı dolu hikayesi Van'ın Bahçesaray İlçesinin Akyayla köyüne atandığı gün başlamış. Memleketinden tek başına çıktığı öğretmenlik yolculuğunda İlçeye 25 km mesafelik yolda heyecan, durgunluk ve nasıl bir ortamla karşılaşacağını bilememenin verdiği merak duygusu sarmış Semra öğretmeni.

Semra öğretmen vardır bir hayır deyip kolları sıvamış ve bölgenin kaderine güneş gibi doğacak meslek hayatına ailesinden aldığı helallik ile 25 kilometrelik yolu heyecan içerisinde bitirip okuluna vararak başlamış.

Semra öğretmen staj yaptığı okullar gibi merkezi, tam teşekküllü bir okul ile karşılaşmamış doğal olarak. Zor şartlar ve birçok eksikleri olan okulda kendisi gibi kadrolu ve ücretli öğretmenlerle başlamış görevine.

Anadolumun mahrum okullarından biriydi Akyayla Köyü İlkokulu, taa ki Semra öğretmen ile yolları kesişinceye kadar. Küçük, elektrik, su, internet bulunmayan yurdum okullarından biri olan okulda bırakın öğretmenler odasını müdür odası bile yokmuş.

Okulun idareciye olan ihtiyacına kayıtsız kalamamış Semra öğretmen. Anadolu'nun birçok bölgesinde olduğu gibi çoğu yeni olan öğretmenlerden birinin müdür yetkili olarak idareciliği üstlenmesi gerekiyordu. Semra öğretmen günlerce okul müdürlüğü ile ilgili araştırma yaptıktan sonra başlamış müdürlük görevine.

Okul ile ilgili dosyalardan klasörlere kadar A'dan Z'ye ne varsa hepsini bir bayan titizliği ile elden geçirmiş Köye 3 kilometre mesafedeki etrafında ev olmayan ıssız bölgedeki okulunun.

Semra öğretmen yapılmakta olan okul inşaatı ile de yakından ilgilenip veli, işçi ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordinasyonu sağlayıp büyük çaba sarf ederek okulun bir an önce hizmete açılabilmesi için elinden gelenin fazlasını yapmış. İnşaatı hızlandırmış ancak okul işlerini de ihmal etmemiş. 

Okulun ve bölgenin kaderine bir güneş gibi doğmuş Semra öğretmen.

Eski binada eğitim görmenin zorlukları, veli, öğrenci sorunları, idari sorunlar bir taraftan iyiden iyiye yormuş Semra öğretmeni. Ancak inşaatın da bitmesi için sürekli çaba göstermiş, güçlü olmak zorunda olduğunun bilinci ile... Güçlü olmuş hep...

Bir şeyler yapmalıyım diye düşünmüş ve fakir bölgenin yardıma muhtaç durumdaki öğrencileri ve okulu için yardım kampanyaları başlatmış. Bölgedeki YİBO, İHH ve İzmir'den bir kolej yetişmiş Semra öğretmenin yardım çağrılarına. Kısa bir süre içerisinde adeta yardımlara boğmuş hayırseverler Semra öğretmenin okulunu.

Yürüttüğü kampanyalar ile yıl sonuna kadar olmak üzere kendi okuluna gani gani, diğer 10 köy okuluna,  Bahçesaray da farklı farklı ailelere olmak üzere büyük miktarda yardım malzemesi dağıtmış Semra Gönen öğretmen.

Bir taraftan da eski okulun eksiklerini gidermeye çalışırken hayalini süsleyen yeni okulun açılması için resmi işlemlerin peşinden koşturmuş. Yılmadan, yorulmadan emek vermiş Ülkemin okuluna, çocuklarına, insanlarına....

Zaman zaman yalnızlık çekmiş, zaman zaman ümitsizliğe düşmüş ama hep güçlü kalmaya çalışmış. Okulun açılabilmesi için İlçe müdüründen siyasilere, kaymakamdan milletvekillerine kadar birçok kişiyi tek tek görüşerek devreye sokmuş. Sonunda okul izninin alındığını görünce mutluluğuna mutluluk eklenmiş, emeklerine değmiş Semra öğretmenin. Öyle işi kaderine bırakmamış, Van Milli Eğitim deposuna giderek en güzelinden okul ihtiyaçlarını bizzat temin etmiş. 

Eşyalar okula getirilince köylüleri harekete geçirmiş Semra öğretmen. Bi güzel yardım almış onlardan. Köylülerin belki de eğitime yaptıkları en değerli, en önemli katkılarıydı bu yaptıkları. İlçeden de tanıdıklarını çağırarak okulun panolarından dolaplarına kadar donatmışlar okulu el birliği ile. Hizmetlisi ile birlikte bizzat yeni okullarını kendi elleri ile temizlemiş pırıl pırıl yapmışlar. Kes boya yapıştır çiz derken 3 hafta boyunca okula materyal yapıp okulun sınıflar hariç tüm koridor kapı ve girişleri her yerini süslemiş. Daha sonra 1.5 2 aylık bir süreçte okul Bahçesaray'ın görülebilecek en güzel en şirin okulu olmuş. Semra öğretmen, adeta cennete çevirmiş yeni okulunu. 

Bu süreçte ağır bir şekilde hastalanmış Semra öğretmen. 3-4 gün hastanede yatmış. Serumlar yemiş, haftalarca sağlığına tam olarak kavuşamamış. Ama okulunu açmış. En büyük sevdasına kavuşmuş. Bin bir zorluklar içerisinde bir yılını geçirmiş Semra öğretmen. Anadolu'nun güçlü kadınının en güzel örneğini sergilemiş.

Ancak bu okulunun tadını çıkartamadan Semra öğretmen Merkez Atatürk İlkokulu'na müdür olarak görevlendirilmiş.

Burada da boş durmamış Semra öğretmen. Henüz adaylığı kalkmış olan Semra öğretmenin başarıları o kadar göz kamaştırmış, çalışkanlıkları o kadar nam salmış ki İlçede, Milli eğitim onu merkez okulunda müdür olarak görevlendirmeyi tercih etmiş.

Semra öğretmen yeni okulunda da boş durmamış, okulunu pırıl pırıl yapmış. Yardım kampanyaları yapmış, velilere yönelik kurslar açmış ve daha fazlası....

Bölge insanının Semra bacısı, Semra Müdürü olmuş, halkla iç içe, halkla birlikte....

İşte Semra öğretmenin öyküsü. Türk kadınının neler yapabileceğinin sadece bir örneği Semra öğretmen. Ülkesinin her köşesinde yüksek heyecanla hizmet etmekten kaçınmayan, geleceğin mimarı yüz binlerce öğretmenden sadece biri....

Teşekkürler Semra Gönen Müdürüm....

Ülkem adına teşekkürler Semra öğretmenim.....


 

Cevat ARTUN


 

Kaynak: www.ogretmenlersitesi.com


 

İşte Semra Öğretmenin yaptığı çalışmalardan sadece birkaş tanesi....


 


 


 


 


 


 


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim