Öğretmen Diyarı

Aziz Sancar, gençlere tek bir tavsiyede bulundu: 'Gözünüzü seveyim
 Prof. Dr. Aziz Sancar, aldığı Nobel Kimya Ödülünü Anıtkabir'e bağışlamak için Türkiye'ye geldi.
Gözünüzü seveyim politikayla uğraşmayın”
Kanserin önlenmesinde önemli bir adım olan DNA onarımı hakkında yaptığı çalışması ile 2015’te Nobel Kimya Ödülü’nü almaya hak kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar, aldığı ödülün yanı sıra mütevazi duruşu ve milli değerlere sahip çıkışı ile de kendisinden söz ettiriyor. Ödülü aldıktan kısa bir süre sonra madalyasını Anıtkabir’e bağışlayacağını söyleyen Sancar, bu isteğini gerçekleştirmek için ikinci kez Türkiye’ye geldi. 
“GÖZÜNÜZÜ SEVEYİM POLİTİKAYLA UĞRAŞMAYIN”

 
Sancar, Nobel ödülü’nü kazanma serüvenini Türkiye’de yaptığı bütün konuşmalarda anlatıyor ve gençlere sık sık bilimle daha çok uğraşmaları yönünde öğütler veriyor. Aldığı Nobel Ödülü’nün Anıtkabir’e teslimi için geçtiğimiz günlerde ikinci kez Türkiye’ye gelen Sancar, İzmir’de adına düzenlenen onur gününde gençlere seslenerek, ‘Gençlere tavsiyem; Atatürk hakkında çok kitap okudum ama aklımda kalan önemli bir şey Sakarya Savaşı, Viyana bozgunundan sonra dönüm noktası olan savaştır. Sakarya Savaşı’nda ilk defa batıyı yendik. Türkiye’yi kurduk. İstiklal Savaşı’nın en kızgın günlerinde TBMM’de eğitim üzerine sıkı tartışmalar yaşanıyordu. Atatürk o zaman bile eğitime öneme veriyordu. Cumhuriyeti kurmak kolay ama yaşatmak için eğitim lazım. İlkokuldan üniversiteye kadar. Gözünüzü seveyim politikayla uğraşmayın bilim yapın” dedi.
“BEN ATATÜRK’ÜN ÇOCUĞUYUM”
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde oluşturulan, İzmir Uluslararası Biyotıp ve GENOM Enstisüsü’ndeki oditoryuma adının verildiği onur gününde konuşan Sancar, ödülünü neden Anıtkabir’e vereceğini şöyle anlattı: “Bunu hep tekrarlıyorum. Ben Atatürk’ün devrimlerinin, Cumhuriyetin çocuğum. Beni yetiştiren köy enstitüsü mezunlarıdır. Mardin Lisesi, İstanbul Tıp Fakültesi’dir. Ben onların bir ürünüyüm, onların vasıtasıyla aldım. Bu Nobel Ödülü Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in ödülüdür. Onlara aittir. Onun için oraya vermeye karar verdim”
KONYA’DA BİR LABORATUVARA ADI VERİLDİ
Sancar İzmir’den sonra, Konya Büyük Şehir Belediyesi tarafından yapılan Konya Bilim Merkezi’ndeki tıbbi laboratuvara kendi adının verilmesi sebebiyle Konya’ya gitti. Açılış konuşmasında “Bana büyük onur ve cesaret veriyorsunuz. Sizlere layık olmaya çalışacağım. İnşallah Konya’dan beni geçecek çocuklar çıkar ve memleketimize bilim alanında bir başarı kazandırsın” diyerek teşekkürlerini iletti.
HACETTEPE’YE SANCAR BÜSTÜ
Nobel ödülünü Anıtkabir’e bağışlamak için Ankara’ya giden Sancar, dün Hacettepe Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi girişine yerleştirilen büstünün açılış törenine katıldı. “Bugünlere gelmemi hocalarıma borçluyum” diyen Sancar, dün Hacettepe Üniversitesi Onursal Nişan’ı verilirken, “Nobel, Cumhuriyet ve Atatürk sayesinde kazanıldı” sözleri ile dakikalarca ayakta alkışlandı.
Sancar’ın Ankara’daki bir diğer ziyareti ise Pembe Köşk’e oldu. İnönü Ailesi’nin onur konuğu olarak Pembe Köşk’e giden Sancar burada, en son 50 yıl önce gördüğü ve çok değer verdiği Fransızca öğretmeni ile de buluştu. Duygulu anlar yaşayan İnönü’ye olan minnettarlığını da dile getirdi.
MADALYA, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NE DE BAĞIŞLANACAK
Aldığı Nobel Kimya Ödülü’nün madalya ve sertifikasını Anıtkabir’e bağışlayacağını söyleyen Sancar, madalyasını aynı zamanda İstanbul Üniversitesi’ne de bağışlayacak. Orijinalinin Anıtkabir’e verileceğini söyleyen Sancar’ın yönetici sekreteri Carolyn Clabo, verilen 3 replika madalyalardan birinin 23 Mayıs’ta düzenlenecek bir törenle İstabul Üniversitesi’ne verileceğini açıkladı.

Prof. Dr. Aziz Sancar, Türkiye’ye gelişindeki asıl amacını yarın gerçekleştirecek. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Anıtkabir’e gidecek olan Sancar, 16.00-19.00 saatleri arasındaki törene katılacak. Prof. Dr. Aziz Sancar'ın Nobel Ödülünü Anıtkabir Komutanlığına Teslim Töreni ile ödülünü Atatürk’ün huzuruna sunacak.

Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim