Öğretmen Diyarı

Aziz Sancar: Cumhuriyete en büyük katkıyı öğretmenlerimiz verdi
 Prof. Aziz Sancar, öğretmenlerin bilim için önemine dikkat çeken konuşmasında "Öğretmenlerimiz kadar bu memleketin kalkınmasına, bu Cumhuriyete katkı veren olmamıştır" Dedi.
Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün düzenlediği EBA 2. Fen Deneyleri Video Yarışması'nda “Aziz Sancar Özel Bilim Ödülü” ve “Başarı Ödülleri” törenle sahiplerini buldu. Ödül töreninde bir konuşma yapan Prof. Aziz Sancar, bilimde öğretmenlerin önemli rolüne dikkat çekti. “Öğretmenlerimiz kadar bu memleketin kalkınmasına, bu Cumhuriyete katkı veren olmamıştır”sözleri törene damgasını vurdu.
Nobel madalyasını 19 Mayıs'ta Anıtkabir'e bağışlamak üzere Türkiye'ye gelen Prof. Dr. Aziz Sancar, Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün düzenlediği EBA 2. Fen Deneyleri Video Yarışması'nın ödül törenine katıldı.
Yarışmanın Seçici Kurul'u tarafından fen bilimleri, fizik, kimya ve biyoloji alanında katılan eserler üzerinde yapılan değerlendirme sonucu bu yıl ilk kez verilen Aziz Sancar Özel Bilim Ödülü'nü, kimya alanında, “Deneysiz Kimya Olmaz” projesiyle Adıyaman Altınşehir Anadolu Lisesi öğretmeni Mustafa Gümüş aldı.
“BİLİM YAPMAK BİR MİLLETİN VARLIĞI  İÇİN ÖNEMLİ VE GEREKLİ”
Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar ise, ödül töreninde yaptığı konuşmada, bilim yapmanın bir milletin varlığı için önemli ve gerekli olduğunu belirtti.
Sancar, öğretmenliğin en kutsal meslek olduğunu belirterek, “Bilim yapmak, bunu gelecek nesillere aşılamak lazım. Bunu yapacak olanlar öğretmenlerimizdir. Eğer ben hayata bir kez daha gelmiş olsaydım öğretmen olmak isterdim. Buradaki öğretmenlere, beni yetiştiren öğretmenlere, Millî Eğitim Bakanlığımıza sonsuz şükranlarımı iletiyorum. Öğretmenlerimiz kadar bu memleketin kalkınmasına, bu Cumhuriyete katkı veren olmamıştır. Öğretmenlerimiz sayesinde bu seviyedeyiz. İnşallah daha da ileri gideriz. Görüyorum ki bu yolda önemli adımlar atıyoruz.” diye konuştu. Sancar, öğretmenleri ve öğrencileri başarılarından dolayı kutladı.
Konuşmaların ardından Aziz Sancar Özel Bilim Ödülü’ne layık görülen Adıyaman Altınşehir Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni Mustafa Gümüş, ödülünü Nobel Ödüllü Aziz Sancar'ın elinden aldı.


Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim