Öğretmen Diyarı

Ayakkabı boyacılığı ile başladı 27 şirkete yatırım yaptı

Hurriyet.com.tr/EKONOMİ
Yabancı fonların Türkiye’de çeşitli firmalara yatırım yapmasını sağlayan SBK Holding, elde ettiği kârın yüzde 70’in sosyal yardımlara harcıyor. En son Kars’ta okul ve öğrenci yurdu yaptıran SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz, köy okullarında okuyan 5 bin öğrenciye de kışlık giysi hediye etti. 

Bugüne kadar 27 şirketi iflasın eşiğinden kurtaran SBK Holding, anılan şirketlerden 14’ünü mali yapılarını güçlendirerek yeniden sattı. SBK Holding’in 37 yaşındaki patronu Sezgin Baran Korkmaz, yaptıkları yatırımların yanı sıra, sosyal sorumluluk projelerinin de kendileri için önemli olduğunu söyledi.

AYAKKABI BOYAYARAK BAŞLADI
Kendisine küçükken yapılan yardımları unutamadığını ve bu nedenle paylaşmayı önemsediğini belirten Karslı işadamı Sezgin Baran Korkmaz, okul açılışı ve 5 bin öğrenciye yardım için geldiği Kars'ta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çocukken ayakkabı boyacılığı yaptığını ifade eden Korkmaz, "Ayakkabı boyarken bana bahşiş verenlerin çocuklarına bugün burs veriyorum. Çocukların hayallerine ortaklık ediyoruz. Her 15 günde bir İstiklal Caddesi'nde sokak temizleyenlere para dağıtıyorum. Verdiğimizin Allah bin katını bize veriyor" dedi.


 
SURİYELİ MÜLTECİLER İÇİN 20 MİLYON LİRA 
Türkiye genelinde 200 öğrenciye burs veren Korkmaz, geçtiğimiz aylarda Suriyeli mültecilere de 20 milyon dolar bağışta bulunmuş. ABD'deki evsizlere de yardım ettiğini belirten Korkmaz, memleketi Kars için ise tüm imkanlarını kullanmayı planladığını belirtiyor. Şehirde 2 yurt, 2 ortaokul, 1 ilkokul, 1 de anaokulu yaptıran Korkmaz, bu okullara 35 milyon TL harcadıklarını belirterek, önümüzdeki yıl için de 12 milyon TL bütçe ayırdıklarını söyledi. Altı yıldır Kars'ın köy okullarındaki öğrencilere bot, mont, atkı, bere ve eldiven yardımında bulunan Korkmaz, bu yıl da 22 köyde 5 bin öğrenciye yardım ulaştırdı. 'En iyi yatırım insana olandır' diyen Korkmaz, girişimciliği ve hayatı öğrensin diye 6 yaşındaki oğlunun simit sattığını ifade etti.


ADABANK İHALESİNE GİRECEK
Girişimciliğe madeni yağ fabrikası satın alarak başlayan Korkmaz, bugün 650 milyon TL ciro yapan ve ağırlıklı olarak; ilaç, cam ve otomotiv yan sanayiinde faaliyet gösteren bir holdingin sahipi. Önümüzdeki yıl 500 milyon dolar yatırım yapacaklarını belirten Baran Korkmaz, yeni yıldan umutlu olduklarını ifade ederek, “23 Şubat'ta yapılacak Adabank ihalesine hazırlanıyoruz” dedi.

10 BİN TL MAAŞLA BASKETBOLCU ARIYOR
Kadın basketbolcularla ilgili de planları olduğunu kaydeden Baran Korkmaz, ''Yıllık 2 milyon TL yatırımla Bukombin Basketbol Takımı'nı kuracağım. Ayda 10 bin TL maaşla bayan basketbolcu arıyorum” diye konuştu. 'Stresli' diye tabir edilen batığa yakın şirketleri satın alıp yapılandırarak sattıklarını kaydeden Korkmaz, piyasada kendisinin '911 Baran', 'Doktor Baran' olarak tanındığını, batan şirketlerin ortak yönünün ise 'vizyonsuzluk' olduğunu söyledi. Türkiye'deki şirketlerin yönetilemediğini ifade eden Baran Korkmaz, İstanbul'un gören biri için darphane olduğunu kaydetti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim