Öğretmen Diyarı

Avukatı konuştu, \'Ölen kişinin Cem Garipoğlu olup olmadığını...\'

Ölümü ile günlerdir Türkiye'nin ağzına dolanan Cem Garipoğlu'nun avukatından çok çarpıcı açıklamalar geldi. Garipoğlu davasında bir diğer ola ise anne ve babasının DNA örnekleri vermesi oldu, işte son gelişmeler...Münevver Karabulut'un öldürülmesi davasında 24 yıl hapis cezasına çarptırılan ve kaldığı cezaevinde canına kıyan Cem Garipoğlu ve ailesinin avukatı Aytekin Kaya, ''Bir canına kıyma vakası varsa, hele bu durum cezaevinde meydana gelmişse, zaten bu soruşturulur. Ölen kişinin Cem Garipoğlu olup olmadığının sorulması, çok saçma bir durum'' dedi. Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplumsal bir "şizofreni" yaşandığını savunarak, "Güvensizliğin bu kadarı 'pes' dedirtiyor. Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı zaten bir açıklama yapmış. Toplumun ve mağdurun tatmini üzerine kurulu bir hukuk sistemi yok. Usulde böyle bir durum yok'' ifadelerini kullandı.
Karabulut ailesinin görüntüleri izleme talebine değinen Kaya, bu durumun ailenin talebiyle yerine getirilecek birşey olmadığını, savcılığın resen yapabileceğini ancak bu durumun kurumları yıpratabileceğini söyledi.

Avukat Kaya, kurumların yapması gereken rutin bir soruşturma olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

''Bir canına kıyma vakası varsa, hele bu durum cezaevinde meydana gelmişse, zaten bu soruşturulur. Ölen kişinin Cem Garipoğlu olup olmadığının sorulması, çok saçma bir durum. Birisi bir kuyuya taş atıyor. Bütün Türkiye, bu durumla meşgul oluyor. Hukuk sistemimiz bu kadar basit değil, muz cumhuriyeti değiliz. Biz bile avukat olarak cezaevine girerken 2 kapıdan geçiyoruz ve göz retinası taraması yapılıyor.''

- ''Ne yapılmalı ki bütün toplum rahatlasın?''

Basında yer alan haberlerin Cem Garipoğlu'nun anne ve babasını sürekli gündemde tuttuğunu anlatan Kaya, anne ve babanın ilk günden beri acı çektiğini belirtti.

İntikam duygusuyla hareket edilirse hukuktan bahsedilemeyeceğini dile getiren Kaya, ''Ne yapılmalı ki bütün toplum rahatlasın?'' dedi.

''Yapılacak soruşturmada Cem Garipoğlu'nun ailesi şikayetçi olacak mı?'' sorusuna avukat Kaya, ''Bu durum soruşturma sonucunda değerlendirilecektir zaten'' yanıtını verdi.

Kaya, ''Olay yeri görüntü ve fotoğraflarını talep edecek misiniz?'' sorusunu da ''Böyle bir talebimiz yok'' diye cevapladı.

Öte yandan Garipoğlu'nun anne ve babası, Adli Tıp Kurumu'na DNA örneği verdi.Münevver Karabulut'u öldürmekten 24 yıl hapis cezasını çarptırılan ve kaldığı Silivri 5 No'lu Cezaevi'nde canına kıyan Cem Garipoğlu'nun anne ve babası, Adli Tıp Kurumu'na DNA örneği verdi. Örnekler, Cem Garipoğlu'nun DNA profili ile karşılaştırılacak.

Münevver Karabulut'un ailesinin başvurusu üzerine Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebiyle alınan mahkeme kararı doğrultusunda, Cem Garipoğlu'nun annesi Tülay Makbule Garipoğlu ve babası Mehmet Nida Garipoğlu, sabah saatlerinde Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'na geldi.

Kurumda yarım saat kalan Garipoğlu çiftinden, DNA analizi için kan ve tükürük örneği alındı.

Örnekler ile canına kıyan Cem Garipoğlu'ndan alınan DNA profili, Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi'nde karşılaştırılacak.

tgrt

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol