Öğretmen Diyarı

Ataması yapılmayan öğretmen yorgancı oldu
 Eğitim Fakültesi Tesisat Öğretmenliği Bölümü’nden 2 yıl önce mezun olan 24 yaşındaki Osman Engin Dönmez, KPSS sınavlarına girip ataması yapılmayınca yorgancı oldu.
osman-engin-donmez

Kütahya’nın Simav İlçesi’nde yaşayan, Karabük Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tesisat Öğretmenliği Bölümü’nden 2 yıl önce mezun olan 24 yaşındaki Osman Engin Dönmez, iş bulamayınca yorgan ustası babasının yanında yorgan dikmeye başladı.

Üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulamayan Osman Engin Dönmez, çareyi baba mesleği yorgancılıkta buldu. Asıl mesleğini yapabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) giren Osman Engin Dönmez, “İşte üniversitelinin hali. İşsiz kalınca bu işi yapmak zorunda kaldım. Bugün pek çok üniversiteli benim gibi işsiz geziyor. Allah babamdan razı olsun. İyi ki zamanında bana bu mesleği öğretmiş” diye konuştu.

‘ÜNİVERSİTE MEZUNU BİR GENCİN YANIMDA ÇALIŞMASI BENİ ÜZÜYOR’

Simav’da ekmeğini 38 yıldır el emeği göz nuru dökerek ürettiği yorganları satarak kazanan baba Yüksel Dönmez, bir zamanların en gözde meslekleri arasında yer alan yorgancılığın gözden düştüğünü kaydederek, şöyle dedi:
“Oğlum bir türlü kendi mesleğine başlayamadı. Boş gezmek yerine benim yanımda yorgan dikiyor. Çırak bulamadığımdan oğlumun yanımda çalışması işlerimi hafifletti. Ancak üniversite mezunu bir gencin yanımda çalışması beni üzüyor. Bu meslekte para var ama, gelecek nesillere taşıyacak çırak yok. Bu yüzden de mesleğimiz can çekişiyor. 10 yıl önce Simav’da en az 8- 9 yorgancı vardı. Şimdi ise 3 yorgancı kaldık. Meslek ölüyor.”  Yorgan ustası Yüksel Dönmez Manisa’nın Demirci, Selendi, Gördes ve Köprübaşı ilçelerinde yorgan ustası bulunmadığından, bu yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşların da yorgan ihtiyaçlarını Simav’dan karşıladıklarını söyledi.

Kaynak DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim