Öğretmen Diyarı

ARANILAN BABAYİĞİTLER ÜNİVERSİTELERİMİZDE

Bilim, Sanayi ve Teknoloji BakanlığıTürkiye'nin 2020 öncesinde yerli otomobilin üretimine geçebileceğini belirtirken, üniversitelerde oluşturulan ekipler her yıl onlarca otomobil projesine imza atıyor.

 

Yerli otomobil stratejisini belirleyen Bakanlık, TÜBİTAK'ta çalışmaların ilerlediğini açıklarken bir araç için gerekli olan batarya, elektronik aksam, yazılım, elektrik motoru ve alternatörle ilgili projelerde önemli aşamalar kaydedildi. Aday firmalar bile belirlendi. Yerli otomobil üretimi projesinin öncüsünün devlet olacağı açıklanırken, otomobil üretiminin yerli müteşebbislerce yapılacak olması gözleri, bu alanda bilimsel çalışmalar yürüten üniversitelere çevirdi.

 

TÜBİTAK’ın yerli elektrikli araç için firmalarla birlikte yürüttüğü çalışmaların ötesinde üniversitelerle bireysel girişimcilerin projeleri haber konusundan öteye geçemiyor. Hedef ise babayiğitlerimizin üretimi olan araçların otomotiv fabrikalarının bandlarından inerek yollarda seyretmesi.

 

Bütçelerinin bir kısmını bu alanda harcayan üniversiteler ise Türkiye ekonomisine ve sanayicisine katkı sağlayacakları günü iple çekiyor. Son yıllarda öne çıkan güneş enerjili, elektrikli otomobil projeleri, fuarlar için hazırlanan konseptler ve yarışmalara katılan farklı görünümdeki araçlar üreticiler kadar tüketicileri de cezbederken acaba üniversiteler bu alanda neler üretiyor? Bu amaçla 16 üniversitenin çalışmalarını yakından inceledik.

 

Bozok Üniversitesi – Bozok E

Bozok Üniversitesi Yozgat Meslek Yüksekokulu öğrencileri, “BOZOK E” ismini verdikleri elektrik enerjisiyle çalışan otomobil üretti. Saatte 60 kilometre hız yapabilen otomobil, tam şarj edildiğinde ortalama 100 kilometre yol alabiliyor. Bozok Üniversitesi Yozgat Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Davut Erdem Şahin, projeyi üç ayda hayata geçirdiklerini belirterek, ‘’Aracımızın özelliği uzun mesafelerde az yakıt tüketmesi. TÜBİTAK desteği ile tamamen üniversitemiz bünyesinde yapıldı. Aracımızda iki motor mevcut olup şanzıman ve diferansiyel bulunmuyor. Bunları elektronik aksamını kendi imkânlarımızla yaptık. Gelecek sene ki yarışlarda kendi motorumuzu kendimiz imal edeceğiz” dedi.

 

Karatay Üniversitesi -Doru

Konya Ticaret Odası(KTO) Karatay Üniversitesi öğrencileri, 'Doru' ismini verdikleri elektrik enerjisiyle çalışan otomobil üretti. Saatte 60 kilometre hız yapan otomobil, tam şarj edildiği zaman 120 kilometre yol alabiliyor. Attan esinlenerek 'Doru' ismi verilen otomobilin kornası ise at kişnemesi olarak ses çıkartıyor. Üniversitenin Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Alper Ayhan, aracı 6 aylık çalışma ile ürettiklerini belirterek, ‘’ Dış görümümü fiberglas malzemeden üretilerek modelleme, çizim ve kalıbı, tamamen üniversitedeki arkadaşlarımız tarafından gerçekleştirildi’’ dedi.

 

Trakya Üniversitesi - Pehlivan

Trakya Üniversitesi öğrencileri saatte azami 110 kilometre hıza ulaşabilen güneş enerjili otomobil üretti. Bilgisayar, Makine, Elektrik ve Elektrik Mühendisliği’nde eğitim gören 16 öğrenci 4 akademik danışmanla birlikte üniversitenin Tasarım Proje Topluluğu bünyesinde sponsorların katkısıyla bir araç üretti. Tarihî Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nden esinlenen öğrenciler, ürettikleri aracın ismini “Pehlivan” koydu. Motor, panel ve batarya dışında tüm üretimi öğrenciler tarafından yapılan 190 kilo ağırlığındaki araç bütün test aşamalarını başarı ile geçti. Pehlivan Solar Team Kaptanı ve pilotu Ali Daroğlu, iddialı bir otomobil üretmenin mutluluğunu üniversite adına kamuoyu ile paylaştı.

 

Namık Kemal Üniversitesi – TekCor 149

Tekirdağ ve Çorlu'dan esinlenerek tasarlanan TEKCOR 149’da hazır bir motor kullanan Çorlu MYO Otomotiv bölümü öğrencileri daha çok go-kart araçlarına benzeyen bir araç üretti. Benzinli olan araç yaklaşık 70 kilometre hıza ulaşabiliyor. Yangın anında aracın içinde bulunan yangın söndürme tüplerinin sistemi otomatik olarak açılıyor ve devreye giriyor. Saç ve profil demiri işleyerek kaporta haline getiren öğrenciler, boyasından elektrik sistemine kadar herşeyi tasarlayıp farklı bir aracı ortaya çıkardılar.

 

Tunceli Üniversitesi –Çevreci Araç

Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünde okuyan üç öğrenci bitirme projesi kapsamında hurda malzemelerden tek kişilik mini araç imal etti. Bir yıllık çalışma sonucu üretilen mini aracın kaportası kompozit malzemeden yapıldı. Motor kısmı hurdadan alınan araç elektrik, elektronik ve makineyi bir arada kullanarak atık malzeme ile üretilmesi açısından fark oluşturdu. Benzinle çalışan, 12 beygirlik araç üniversite için bir gurur kaynağı oldu.

 

Uludağ Üniversitesi – 16 Orhan 2014

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Yenişehir İbrahim Orhan Meslek Yüksekokulu Makineprogramından üç öğrenci tarafından tasarlanıp üretilen arabaya "16 ORHAN 2014" plakası verildi. 12,5 beygir gücünde 4 zamanlı bir motosiklet motoru temin eden öğrenciler, 2 metre 10 santimetre boyunda bir otomobil üretti. Bütün parçalarını hurdacılardan temin eden otomobil sadece 900 liraya mal oldu.

Yine aynı üniversite bünyesinde öğrenciler tarafından kurulan ''Uludağ Racing'' takımı Formula aracı üretti. UR01 adı verilen araçta motosiklet motoru kullanıldı ve 30 bin dolara mal oldu. Azami 280 kilometre hıza çıkabilen aracın yerlilik oranı ise yüzde 60 olarak açıklanmıştı.

 

Cumhuriyet Üniversitesi – Ciyo

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü öğrencileri 'Ciyo' adını verdikleri bir araç üretti. Hidromobil, su ve hava ile çalışan araç 1.5 yılda tasarlanıp üretildi. Projenin 12 kişilik ekibinin kaptanı Melih Emre Yerlikaya, " Aracın motoru hidrojen gazını elektriğe çevirerek çalışıyor. Dünyada en çok bulunan element hidrojendir. Çünkü her yerde hava ve su var. Yakın zamanda benzin istasyonlarının yerini hidrojen istasyonları alacaktır. Şimdiki amacımız benzinliye göre daha yavaş olan aracı hızlandırmak ve hafifletmek" dedi.

 

Hitit Üniversitesi - Pithana

Hitit Üniversitesi öğrencisi 7 mühendis adayı 2012 yılında, hidrojen yakıt pili sistemiyle çalışan otomobil yaptı. Yaklaşık 100 bin liraya mal olan ve Hitit krallarından Pithana'nın adı verilen hidromobil enerjili araç, atık olarak egzoz gazı yerine yalnızca su buharı çıkararak çevreci yönüyle dikkati çekiyor. 3 tekerlekle hareket eden, saatte 78 kilometre hıza ulaşabilen aracın ağırlığı ise 130 kilogram.

 

Yıldız Teknik Ünv.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rüzgâr Enerjisi Kulübü tarafından Türkiye'nin rüzgâr enerjisiyle çalışan ilk profesyonel aracı 2011 yılında üretildi. 2.5 metre uzunluğunda, 2 metre genişliğinde ve 3.5 metre yüksekliğinde olan aracın 7 aylık üretim sürecinde öğrenciler TEMA, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve çeşitli enerji firmalarının destek gördü.

 

Boğaziçi Üniversitesi - Alternatif Enerjili Araçlar Takımı

Alternatif enerjiyle teknolojiyi birleştirerek ürettiği çevre dostu araçlarla birçok yarış organizasyonuna katılan BUHAR takımı, hidrojen ile çalışan araç projeleri üzerinde çalışıyor. Takımın yeni hedefi ise Avrupa'nın en verimli ve çevre dostu olacak aracını tasarlamak.

 

Celal Bayar Üniversitesi

Uzun zamandır güneş enerjisi ile çalışan otomobiller üzerinde çalışmalar yürütülen üniversitede, 2007 yılında kurulan güneş arabası takımı adını yarışmalarla duyurdu. İlk olarak TÜBİTAK'ın düzenlediği Formula-G yarışlarına katılan takımın kullandığı araçlar üniversitenin öğrencilerinin imzasını taşıyor.

 

Sakarya Üniversitesi

Alternatif enerjiler konusunda kalıcı çözümler üreten üniversitenin proje ekibi her yıl farklı projeler üretiyor. Bunlar arasında Güneş Arabası, Elektrikli Araba ve Güneş Teknesi öne çıkıyor.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

2000’li yıllarda üretim odaklı çalışmalara hız veren İTÜ’de kent içi kullanıma uygun bir otomobil tasarlanırken, verimlilik esaslı minimum enerjiyle maksimum mesafeyi kat edebilen araçlar üretilmeye çalışılıyor.

 

İstanbul Üniversitesi –T -1

İstanbul Üniversitesi’nden bir grup ekibin hazırladığı elektrikli araç 500 kilometreyi sadece 4 saatlik şarj ile gidiyor. "T-1" adlı elektrikli araç eylül ayında Antalya'da tanıtıldı. "İstanbul Üniversitesi Elektrikli Binek Otomobil Projesi" kapsamında öğrenci ve akademisyenlerden oluşan 24 kişilik ekiple hazırlanan araç 3.5 ayda üretildi. Türkiye'nin en verimli ve en az yakıt tüketen aracı olan T- 1’in saatteki hızı ise 130 km’yi buluyor. İki yetişkinle iki çocuğun binebileceği aracın maliyeti ise 450 bin lira.

 

Ege Üniversitesi

Üniversitenin proje ekibi tarafından üretilen ve güneş enerjisiyle çalışan üç tekerlekli araç, iki yıl önce tanıtılmış ve ilk etapta Seferihisar’da turistleri gezdirmek için kullanılacağı belirtilmişti. 8 ayda hazırlanan ve saatte 30 km hız yapabilen aracın, talep gelmesi halinde bölgedeki turizm merkezlerinde kullanılmak üzere üretilmesinin planlandığı bildirilmişti. Ancak şu ana kadar somut bir ilerleme sağlanamadı.

 

Adıyaman Üniversitesi

Üniversitenin Teknoloji Fakültesi Dekanlığı tarafından tasarlanarak üretilen ilk “resmi” güneş enerjili prototip araçlar 2010 yılında trafiğe çıktı. Kent trafiğinde de ilgi gören, ‘Fırat’ ve ‘Komagene’, 50 km/s hız yapıyordu. Makam ve hasta servis aracı olarak da kullanılabilen, resmi plakalı olan araç, bizzat üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz tarafından da kullanılmıştı. Ancak bu projede de daha ileriye gidilemedi.

SON SÖZ: Üniversitelerin gayretine rağmen, yol kat edilememesi proje gruplarının morallerini bozmuş değil. Onlar daha çok çalışıp en verimli ve kullanıcı dostu yerli otomobili üretmek için çaba harcamaya devam edecek. Bu ekiplerin aylarca zaman harcayarak geliştirdikleri projeleri alıp gerekli kamuoyunu oluşturma sürecinde çıkan aksaklıkların giderilmesi, tüm akademik camia kadar iş dünyasının duyarlı patronlarının da beklentisi.

 

Girişimci Vatandaş da var

Geçtiğimiz aylarda güneş enerjisiyle yüzde 50 yakıt tasarruf sağlayan otomobil geliştiren Hakan Kır isimli bilgisayar mühendisi, projesini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a anlatmış, otomobili deneyen Işık, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak’a, gerekli testlerin yapılması talimatı vermişti. Hakan Kır Ar-Ge için 135 bin lira harcadığı projesi için umutlu bekleyişini sürdürüyor. Öte yandan Erzurumlu elektronikçi Mustafa Karasungur, 1992 model LPG’li otomobilini aynı zamanda güneş enerjisiyle de çalıştırabilen bir sistem yaptığını açıklamıştı. Hidrojenle de çalışan oto, güneş olmadığında 100 km gidebiliyor, 30 liralık LPG ile 236 km yol yapabiliyor.

 

 

Otomobil Müzeli Üniversite

KKTC’de bulunan Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) akademik çalışmalar yanında sosyal ve kültürel etkinlikleriyle öne çıkıyor. Üniversite bünyesinde 2007 yılında kurulan YDÜ Otomobil Müzesinde 60'ın üzerinde araç sergileniyor. Müzenin en eski aracı ise 1899 model Crest Mobile. Bu araç dünyada tek olma özelliğine sahip. YDÜ Otomobil Müzesi KKTC'nin ilk ve tek otomobil müzesi olma özelliğini de taşıyor.

 

Mehmet UFUK – egitimrehberi / 18 Haziran 2015

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim