Öğretmen Diyarı

Annesi öldüğünden beri konuşamıyor

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde, 9 yaşındaki Aydın Ala, 6 yıl önce kaybettiği annesinin ardından kimseyle konuşmuyor.

Söğütlüdere köyünde 11 yaşındaki kızı Eşe ve oğlu Aydın ile yaşayan Baba Mustafa Ala, oğlunun, 2009 yılında pankreas kanseri nedeniyle hayatını kaybeden annesinin ardından konuşmadığını söyledi.


Oğlu Aydın'ın 3 yaşına kadar yaşıtları gibi konuştuğunu belirten baba Ala, "Bizimle gülüp oynayan, iletişim kuran oğlum, annesinin ölümünden bir gün sonra üzüntüden kimseyle konuşmaz oldu. Kendisi konuşmadığı gibi ona karşı gösterdiğimiz davranışlara da tepki vermez oldu" dedi.


İşsiz olan ve kaymakamlık ve çevresinden gelen yardımlarıyla geçimini sağlayan baba Ala, "Oğlunun tedavisini yaptırmak istiyorum ancak gücüm buna yetmiyor. Oğlumun tedavisi için bir kaç defa doktora götürdüm, doktorlar bu durumun psikolojik olduğunu söyleyerek ilaç verdiler fakat bir düzelme olmadı. Altı yıldır benimle ve ablasıyla hiç konuşmuyor, yaşıtlarına, akrabalarıyla iletişim kurmuyor, sanki çevresinde kimse yokmuş gibi yaşıyor, bizi hiç duymuyor, konuşmalarımıza karşılık vermiyor. Sadece ablası Eşe ile evde ya da bahçede oyun oynuyor. Allah rızası için oğlumun tedavisi için yetkililerden yardım bekliyorum" diye konuştu.


"UZUN SÜRELİ TEDAVİ GEREKİYOR" 


Kadirli Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Doktor Hakkı Özdoğan, Aydın'ın hastalığının nadir rastlanan bir durum olduğunu söyledi. Ala'nın özel eğitim alması gerektiğini ifade eden Özdoğan, "Aydın'ın hastalığının tam olarak sebebini bilemiyoruz. Sebebi bilinmeyen nadir bir durum. Bunun için uzun süre çocuk psikiyatristi tarafından tedavisi gerekiyor" değerlendirmesini yaptı.


Kaynak: Anadoluajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim