Öğretmen Diyarı

Akyaka’da kütüphanesiz okul kalmadı
 Kars'ın Akyaka ilçesinde kütüphanesiz okul kalmadı. Yapılan kütüphaneler dış sesten etkilenmeyecek şekilde hazırlandı.
‘Akyaka Okuyor’ projesi kapsamında 2 bin 285 kişinin katılımıyla 6 kategoride düzenlenen okuma yarışmasında toplam 1 milyon 847 bin 506 sayfa, 18 bin 565 kitap okundu. Dereceye giren öğrenciler yarım ve çeyrek altın, bisiklet, ayakkabı, saat ve sırt çantası gibi ödüller verildi.
Kütüphanelerden yararlanan öğrenci sayısı da önceki yıllar oranla yüzde 70 oranında artış olduğunu belirten Akyaka Kaymakamı İbrahim Cengiz, yapılan kütüphanelerin dış sesten etkilenmeyecek şekilde hazırlandığını belirtti.
“KÜTÜPHANEYE GELEN ÖĞRENCİ SAYISI DA ARTTI”
İlçe merkezi ve köylerde kapı ve duvar boyasından, raf ve masalara, çiçek ve güllerden, tablo ve koltuklara kadar her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğünü kaydeden Kaymakam Cengiz, “Okul koridorlarından meydana gelen sesten de etkilenmeyecek biçimde hazırlanan kütüphaneler, zengin kitap içeriğinin yanında, sessizliği ve rahatlığı bakımından da öğrencilerin büyük ilgisini çekti. Geçen yıla oranla kütüphaneye gelen öğrenci sayılarında gözle görülür artış oldu. Bu da hem öğrencileri, hem idarecileri, hem de kaymaklığı sevindirdi. Geçen yıl ve bu yıl içerisinde 2’si hayırseverler, 8’i de Akyaka Kaymakamlığı tarafından SODES projesi kapsamında olmak üzere toplam 10 kütüphane ile ilçede kütüphahenesiz okulumuz kalmadı. Bunun yanı sıra köy okullarında da kitaplıklar oluşturularak yaklaşık 6 bin kitap alındı” diye konuştu.
“ÖRNEK OLSUN İSTİYORUZ”
Proje ile ilgili bilgilerde veren Kaymakamı İbrahim Cengiz, “Öğrenci ve öğretmenlerimizin kütüphaneyle iç içe olmasını sağlamak, okuyan öğrencilerimizin kitap edinmesini kolaylaştırmak ve kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için bütün okullarımızın kütüphaneye sahip olmasını hedefledik. Hazırladığımız ‘Akyaka Okuyor’ adlı SODES projesiyle ve hayırseverlerimizin de katkılarıyla bunu gerçekleştirdik. İlçe Milli Eğitim çalışanları, idareci ve öğretmenlerimiz de çok gayret etti. Hedefimizi gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz ve bunun tüm okullara örnek olmasını temenni ediyoruz” dedi.
“KİTABIN YERİNİ HİÇ BİR TEKNOLOJİK GELİŞME DOLDURAMIYOR”
İMKB Akyaka Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Yaşar Kuştul, “Kitap hayata açılan bir kapıdır. Hiçbir teknolojik gelişme kitabın yerini dolduramıyor ve onun verdiği tadı, hazı veremiyor. Kitabın sayfalarını çevirirken aldığımız o koku ve bizi hayal dünyasına sürükleyen, zihnimizin gelişimi açısından hiçbir teknoloji kitabın yerini alamaz” diye konuştu.
Öğrenciler kütüphanelerin eğitimleri için çok yararlı olacağını söylerken ‘Akyaka Okuyor’ projesi kapsamında ilçe merkezindeki okullarda her sabah ilk dersin 15 dakikası, köy okullarında ise 1 ders saati kitap okuma uygulaması başlatıldı.
Kaynak:DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim