Öğretmen Diyarı

Akıllı eşler bunları yapmaz!

Evliliği baltalayan tutumlar

Evlilik eşiğinden geçtikten sonra mutluluğun devam edebilmesi için çiftlerin bazı davranışlardan köşe bucak kaçınması gerekir. Zira bu davranışlar evliliği temelinden sarsabilecek duygu durumları oluşturmaktadır.

 

 

 

Aşağılama

 

Evlilikte yaşanabilecek en olumsuz ve yıkıcı duygu aşağılamadır. Eğer evlilikte aşağılama varsa, ilişkiyi kurtarmak neredeyse imkânsızdır. Zira saygı olmayınca, ilişkinin temeli oldukça zayıflar.

 

Eleştiri

 

Eleştiri, karşımızdakinde sürekli hata bulma ve yargılama davranışıdır. Eleştiri, yapılış Şekline bağlı olarak kişiler ve evlilikler üzerinde yapıcı ya da yıkıcı etkileri olabilen bir tutumdur. Yıkıcı eleştiriler, çiftlerin birbirlerinin davranışlarından ziyade, karakter ve kişilik özelliklerini eleştirmeleridir. Bu tür eleştiriler evliliklerde sorun oluşturan tartışmalara neden olmaktadır.

 

Savunma

 

Ayrılığı getiren diğer bir davranış da çiftlerin karşı tarafı anlamaya çalışmadan, sürekli kendilerini savunmasıdır. Her davranışa bahane bulmak, kendi davranışlarını sürekli rasyonelleştirmek, karşı taraf fikrini söylediğinde “sen bunu daha çok yapıyorsun” deyip oku ona çevirmek, karşı tarafı dinlemeden kendi fikrini söylemek istenmeyen savunma davranışları arasında yer alır.

 

Duvar Örme

 

Duvar örme, tehlikesiz gibi görünmese de evliliğe en çok zarar veren davranışlardan bir tanesidir. Eşlerden biri endişesini dile getirdiği zaman, diğer eş bunu tamamen yok sayıyor ya da konuyu başka tarafa çeviriyorsa, bu eşin diğer eşe duygusal ve fiziksel anlamda bir duvar örmesi halidir. Bu davranış ihtiyacını ya da endişesini dile getiren tarafa verilmiş “sen değersizsin” mesajıdır.

 

Kadınca Kararınca

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim