Öğretmen Diyarı

Ağrı'da öğretmen ve öğrencilerin parmak ısırtan başarısı
Kaynak:Turgay KILIÇ/AĞRI,(DHA)

Ağrı'da Nurettin Dolgun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerin yaptıkları örnek çalışmalar parmak ısırttı.

Nurettin Dolgun Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi Bilgisayar Öğretmenleri Muhammet Toprak, Celil Öztürk ve Adem Ekinci ile 11'inci sınıf öğrencisi Muhammet Enes Deniz, yaptıkları maket evi döşedikleri led ışıkları, telefona yükledikleri 'cep anahtar' uygulaması ile kontrol ediyor. Yaklaşık 90 liraya yaptıkları sistem için bir ay çalıştıklarını anlatan Öğretmen Toprak, "Maket evin içine döşediğimiz led ışıklarını, telefona yüklediğimiz uygulama sayesinde kendimiz tek tuşla kontrol ediyoruz. Öğrencilerimizle geliştirdiğimiz android uygulamanın adına 'Cep Anahtarı' dedik. Telefondaki uygulamayı açıp, lambanın yanmasını istediğimiz bölümü seçiyoruz ve bluetooth aracılığıyla da iletişimi sağlamış oluyoruz. Gönderilen enerji ile lambalar devreye giriyor. Geliştirdiğimiz sistemi ev ve işyerlerinde kullanabiliriz" diye konuştu.

Öte yandan Elektrik Elektronik Bölümü, Elktrik Tesisatları ve Pano Monitörlüğü Dalında görevli öğretmen Güner Eşiyok ve 11'inci sınıf öğrencilerinden Muhammet Fatih Yerlikaya, Ali Osman Aslan Giri, Sedat Kılıç ise güneş ışınlarından elde edilen enerjiyi, evde kullanabilmek için yarım iletken paneller kullandılar. Bu sayede biriken enerjiyle aküyü şarj edip, evdeki beyaz eşyaların enerji ihtiyacını karşıladılar.

FOTOĞRAFLI DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim