Öğretmen Diyarı

Adalet Ağaoğlu Teliflerini Öğrencilere Bağışlıyor
 Adalet Ağaoğlu kitap teliflerini öğrencilerin eğitimine harcayacak.  2000 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Vakfı’na her yıl 100 bin TL bağışlayan ünlü yazar Adalet Ağaoğlu, bundan böyle kitap teliflerinden gelen gelirle Tarih Vakfı’na başvuran doktora öğrencilerine de burs vermeye başlayacak
“Ölmeye Yatmak”, “Fikrimin İnce Gülü” ve “Bir Düğün Gecesi” gibi romanların yazarı Adalet Ağaoğlu, kitap teliflerini doktora yapan öğrencilere burs olarak bağışlayacağını açıkladı. 2000 yılından beri gelirlerinin büyük bir kısmını Boğaziçi Üniversitesi Vakfı’na vererek yüzlerce öğrencinin eğitim almasını sağlayan yazar Ağaoğlu, kitap teliflerini bundan böyle Tarih Vakfı’na başvuran doktora öğrencilerine de bağışlayacak.TÜRK EDEBİYATININ TANITIMI İÇİN DE BÜTÇE AYIRACAK

Habertürk’e konuşan Adalet Ağaoğlu, “Şimdiye kadar Boğaziçi Üniversitesi Vakfı’na yıllık 100 bin TL bağışlıyordum. Kitap teliflerimden gelen paralar birikti. Her yıl aynı miktarda parayı Tarih Vakfı’na da bağışlayacağım” dedi.

Çocuğu olmadığı için mirasını kültür ve sanat çalışmalarına bağışlayacağını belirten Ağaoğlu, Türk edebiyatının yurtdışında tanıtılması için de bütçe ayıracağını söyledi.

Kitap telif gelirlerini kültür ve sanat çalışmalarına bağışlayacağını söyleyen Ağaoğlu “Adıma doktora bursu verilmesinden mutluyum” dedi.

Ankara’da yaşadığı dönemlerde tarihçi İlhan Tekeli’yle dostluklarının başladığını ve o günlerde bir tarih vakfı kurma fikirlerinin oluştuğunu anlatan Ağaoğlu, “İstanbul’a geldiğimizde bu hayalimizi gerçekleştirdik. Şimdi de çok güzel işler yapan bir tarih merkezi haline geldi. Ben de doktora yapan öğrencilerin buradan burs alarak desteklenmesine katkı sağlayacağım” diye konuştu.

Tarih Vakfı Başkanı Işık Tamdoğan da Adalet Ağaoğlu’nun maddi ve manevi olarak kendilerine sürekli destek verdiğini dile getirdi. Tamdoğan, “Yönetim Kurulumuz edebiyat-tarih alanında doktora yapan öğrencileri desteklemek için bir adım atmaya karar verdi. Ağaoğlu’nu da bu yolla ödüllendirmek istedik. O sadece önemli bir edebiyatçı değil, sosyal dertleri olan, sosyal sorumluluk hassasiyetini kişiliğinde taşıyan bir aydın” dedi.
BİR DOKTORA TEZİNE 10 BİN TL DESTEK

Tamdoğan, önce edebiyat ve tarih alanında doktora yapmış bir öğrenciye “ödül” vermeyi planladıklarını, ancak doktora yapan öğrencinin maddi desteğe ihtiyaç duyduğunu düşünerek bunu bursa çevirdiklerini kaydetti.


Tamdoğan ayrıca, doktoranın Türkçe dışında başka dillerde de yazılabileceğini, buna karşılık sadece Türkiye’deki üniversitelerde doktora yapma şartı aradıklarını vurguladı.

Işık Tamdoğan, disiplinlerarası tarih çalışmalarına önem verdiklerini ve bu nedenle edebiyat- tarih ilişkisi üzerine hazırlanacak bir doktora tezine her yıl 10 bin TL’lik bir destek sağlayacaklarını söyledi.

Tamdoğan, bağışçıların artması durumunda toplumsal cinsiyet, tarih-sinema, iktisat tarihi gibi çalışmalara da burs vermek istediklerini belirtti. Burs başvuruları e-posta üzerinden dijital olarak, her yıl 1 Nisan-31 Mayıs tarihlerinde vakfa ulaştırılacak.

Kaynak: www.habertürk.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim