Öğretmen Diyarı

70 kuruşa çocuk!

Türkiye’de yaklaşık 23 milyon çocuk var ama çocuklara yönelik kamu harcamaları çok düşük. Örneğin, Çalışma Bakanlığı tarafından çocuk işçiliğiyle mücadele amacıyla çalışan çocuk başına merkezi bütçeden yapılan yıllık harcama yalnızca 70 kuruş. 52 sivil toplum kuruluşu ve sivil oluşumun üye olduğu “Kamu Harcamalarınıİzleme Platformu” kamu kaynaklarından sosyal korumaya, güvenliğe,adalete, çocuğa, gençliğe, engellilere ne kadar pay ayrıldığına yönelik yaptıkları izleme sonuçlarını milletvekillerine gönderdi.

 

Çalışmaya göre, nüfusun yüzde 31’i çocuk olduğu halde sağlık, sosyal hizmetler, sosyal yardım ve adalet hizmetleri çerçevesinde, 2010 yılında çocuklar için eğitim dışı harcamaların GSYH oranı yüzde 1.33 iken 2011’de bu oran yüzde 1.11’de kalmış. 2011 yılından sonrası için ise verilere ulaşma sorunu yaşanıyor. Çocuğa yönelik harcamaların izlenmesinde, en önemli üç kurum olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, SGK ve Sağlık Bakanlığı verilerine ulaşılamıyor. Çocuğa yönelik en büyük harcama, sağlık alanında. Bunu, sosyal hizmet ve sosyal yardımlar izliyor. Adalet, emniyet ve çocuk işçiliğiyle mücadeleye ayrılan kaynak ise yokdenecek kadar az.

ADALET SİSTEMİ MAĞDUR EDİYOR

 

TÜİK verilerine göre, çalışan çocuk sayısı 893 bin. Çalışma Bakanlığı’nın çalışan çocuklara yaptığı harcama ise 629 bin TL.Çocuk Koruma Kanunu’na göre, her ilde en az bir çocuk mahkemesi olmak zorunda. 2012 yılında ceza mahkemelerinde sanık sıfatıyla yargılanan çocukların sadece yüzde 48.8’i çocuklar için kurulan mahkemelerde yargılanmış. Bu çalışmaya göre, çocuğun öncelikli yararı ve adil yargılama ilkelerinin gerçekleşmesi için çocuk mahkemelerinin ve personel sayısının artırılması, personelin hizmet içi eğitimlerle desteklenmesi gerekiyor.

 

memurhaber.com

Anahtar Kelimeler:
70 Kuruşa çocuk!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol