Öğretmen Diyarı

5 yıl çalışmadan ölme!

Çalışan herkes hem kendi geleceğini hem de ailesinin geleceğini düşünür. Sosyal güvenlik sistemimiz de çalışanların ya da emeklilerin öldükten sonra geride kalan eş ve çocuklarına birmaaş güvencesi getirmiştir.

Böylece sigortalı vatandaş vefat ettiğinde belli oranlarda eşine dul maaşı, çocuklarına da belli şartlarda yetim maaşı bağlanıyor. Ama şartlara baktığınızda daha önceki "kadınlara çift maaş" başlıklı yazımda da belirttiğim gibi 'hakkaniyetle uyuşmayan' bazı noktalar var. Bu konuda çok yoğun tepki ve soru alıyorum. 


2008'DE KURALLAR DEĞİŞTİ

01.10.2008'den sonra Bağ-Kurlular ve Emekli Sandığı'na tabi olanlar için bin 800 gün( 60 ay-5 yıl), SSK'ya bağlı olanlar için ise 900 gün (30 ay) prim ödeme şartı aranıyor. Yani işin Türkçesi, eğer 5 yıl sigortalılığı tamamlamadan ya da 900 gün primi ödemeden ölürseniz eşinize ya da çocuklarınıza bir maaş bırakamıyorsunuz.

2008'den önce de bu sınırlar çizilmişti ama bir kolaylık sağlanıyordu. O da borçlanma imkanı. Yani eşiniz ya da çocuklarınız siz öldükten sonra örneğin askerlik borçlanması yaparak bu süreleri tamamlayabiliyorlardı. Şimdi borçlanma talebiniz reddediliyor. Bu kez vatandaş mahkemeye koşuyor.

Yargıtay 21. Hukuk Dairesi'nin kararı da var. Davalar vatandaş lehine sonuçlanıyor.

Peki ne yapılabilir? Önerimiz yan sütunda...

 

ÇİFT MAAŞ OLUR MU?

Dul kadın evlenmediği sürece kocasından maaş alıp çalışabilir veya emekli maaşı alabilir.

Kız çocuk çalışmıyorsa, ölen anne babasından maaş alıyor. Çalışmaya başlarsa SSK ya da Bağ-Kur'dan bağlanan maaş kesiliyor. Emekli Sandığı'ndan bağlanan maaş ise memur olursa kesiliyor.

Eğer anne babanın ikisi de ölmüşse kız çocuk yüksek olanın tamamını diğerinin yarısını alıyor.

1 Ekim 2008'den önce dul kadınlar çalışmıyorlarsa kurumlar farklı olmak şartıyla hem babadan hem de eşten çift maaş alabiliyorlardı. 2008'den sonra ise alamıyorlar.

 

YASADAKİ O CÜMLE DEĞİŞTİRİLEBİLİR

Yasadaki 'Her türlü borçlanma hariç 900 gün' sözü değiştirilmeli. Sadece '900 gün' şartı kalabilir ve bu borçlanma ile tamamlanabilir. Böylece dul ve yetimler maaşa kavuşur vatandaş mahkemede sürünmez.

FARUK ERDEM

\"Sabah\"
 
Anahtar Kelimeler:
5 Yıl çalışmadan ölme!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim