Öğretmen Diyarı

4 kişiye umut oldu! Üzüntüleri birilerine sevinç oldu

Doğum sırasında beynine yeterli derecede oksijen gitmediği için 18 yıldır epilepsi hastası olarak tedavi gören ve yatağa bağımlı bir şekilde hayata tutunmaya çalışan 18 yaşındaki Berk Karlık yaşam mücadelesine yenik düştü.Berk’in ailesi son anda verdiği karar ile 4 kişiye umut oldu.

45 yaşındaki Selim ve Nilgün Karlık çiftinin 18 yaşındaki beyin felçli ve epilepsi hastası oğlu Berk, geçen Pazar günü evinde rahatsızlandı. Solunum yetmezliği şikayetiyle ambulansla Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan gencin beyin kanaması geçirdiği tespit edildi. Tedavi altına alınan Berk’in tüm müdahalelere rağmen dün beyin ölümü gerçekleşti. Hastane yönetiminin organ bağışı teklifini kabul eden Karlık çifti, böbreklerini, kalbini ve karaciğerini bağışladı.

Sağlık Bakanlığı Organ nakil Koordinatörlüğü dün gece hayatını kaybeden Berk Karlık’ın ailesine ulaşarak organ bağışı konusunda istekte bulundu.Ailenin zorda olsa verdiği karar sonrasında Karlık’ın böbrekleri, karaciğeri ve kalbinin alınması için yoğun bir çalışma başladı. Ankara Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden bir ekip Sağlık Bakanlığı’nın uçağıyla önce Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’ne havaalanına indi. Ardından da gece yarısı 112 ambulansı ile Edirne’ye gelerek Berk Karlık’ın kalbini 45 dakika süren bir operasyon sonrasında aldı. Özel kutusuna konulan Berk’in kalbi yeniden ambulansla Çorlu İlçesi’ndeki uçağa, oradan da kalp nakli bekleyen 10 yaşındaki bir alıcı çocuğa nakledilmek üzere Ankara Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü.

Karlık’ın bir böbreği ile Karaciğer’i ise İstanbul’daki özel hastaneden gelen ekipler tarafından alınarak nakil bekleyen hastalara verilecek. Berk Karlık’ın bir böbreği ise Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bırakıldı. Diyaliz cihazına bağlanarak yaşamını sürdüren 5 böbrek hastasının kan ve doku örneklerinin uyumlu olması durumunda ise bir alıcıya operasyonla nakledilecek.

Baba Selim Karlık,18 yıldır gözlerinin önünde eriyip giden çocuklarını ölümünün kendilerinde derin üzüntü yaşattığını belirterek oğlunun başka bedenlerde yaşamasının ve birilerine hayat vermesinin bambaşka bir mutluluk olduğunu belirterek “Eşimle biz bu konuyu daha önce konuşmuştuk. Eğer ‘bizim üzüntümüz birilerinin sevinci olacaksa ve oğlumuz birilerinde yaşayacaksa organ nakli neden olmasın’ diye karar verdik. Benim oğlum epilepsi hastasıydı. 18 yaşında ve yatağa bağımlı yaşıyordu. Pazar sabahı biz oğlumun solunum yetmezliği nedeniyle 112'yi aradık. Fakat daha sonra öğrendik ki beyin kanaması geçirmiş, solunum yetmezliği ona bağlıymış. Kalp durması yaşadı. Beyin ölümü gerçekleştiği tanısı heyet tarafından konuldu. Tanı konulduktan sonra da organ bağışı süreci başladı. İnşallah birilerini sevindiririz, inşallah birilerini hayata bağlarız. Bizde oğlumuz onlarda yaşıyor sevinciyle yaşamaya devam ederiz. Sizin üzüntünüz başkalarının sevinci olabilir. Yetkililerden öğrendiğimiz Türkiye'de 45 bin aile umutla bekliyor. Çok kutsal bir şey diye düşünüyorum. Biz bu kararı çok zor aldık. O an çok zor bir travma yaşıyorsunuz beyninizde ama bunu atlatıp başkalarına umut olmak gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Anne Nilgün Karlık ise organ bağışına bekleyenin ‘kendi oğlumda olabilir’ düşüncesiyle karar verdiklerini söyledi. Bir anne olarak oğlunu kaybetmenin çok büyük bir acı olduğunu ifade eden anne Karlık, “Eğer insanların bu konuyla ilgili birazcık kafalarında soru işareti varsa bizim yaşadıklarımızı düşünsünler. Kalp, karaciğer veya böbrek sizin de çocuğunuz olabilir. Organ nakline bu şekilde bakılırsa karar değişebiliyor. Böyle düşünmelerini bir anne olarak tavsiye ediyorum. Zor bir karar ama sonuçta başkalarına umut oluyorsunuz. Bir hasta çocuğu yataktan kaldırıyorsunuz yada bir çocuğu anne ve babasına kavuşturuyorsunuz. Bana göre benim oğlumun bir misyonu vardı. Bir şekilde tamamlanması gerekiyordu ve bize de böyle bir yol açıldı ve fırsat verildi diye düşünüyorum. Çok üzüntülüyüz ama emin olun ben bu kararı verdikten sonra daha rahatım, biraz daha huzurluyum. İnsanlar organ naklinden korkmasınlar” şeklinde konuştu.

Geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden 18 yaşındaki Berk Karlık ise bugün kent merkezindeki Eski Camii de ikindi namazının ardından toprağa verilecek.


sanalbasin.com üyesidir

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim