Öğretmen Diyarı

4 adımda neye ihtiyacınız olduğunu bulun!

Bilmiyorum. Geleceğimi göremiyorum. Hoşlandığım erkeğin benimle ilgili ne düşündüğünü bilmiyorum. İşimde başarılı olabilecek miyim, bilmiyorum."

En sık kullandığınız cümle “bilmiyorum” mu? Bunu nende sık kullanıyoruz? Çünkü her şeyi bilmek zorunda olduğumuzu düşünüyoruz. Oysa öyle bir zorunluluğumu yok. Zaten olmamalı da! O zaman bilmediğimiz için üzülmek yerine bilmemeyi kabul edebiliriz. İlk yapmamız gereken kendimizi tanımak ve ne istediğimizi bulmak!

Durun!

En son ne zaman hiçbir şey yapmadan oturdunuz? Hiçbir şey yapmamak derken, TV karşısında oturmaktan bahsetmiyoruz. Tv de kapalı olacak ve siz oturacaksınız… içinizden sürekli “Zamanım var, boş durmamalıyım. Spor yapmalıyım, üretmeliyim” diye geçiriyorsunuz değil mi? Evet bu çok güzel ancak durmanız da lazım. Bütün bir hafta sonunu kendinize ayırın. Ve sadece kendi isteklerinize öncelik verin. İstemediğiniz şeyleri asla yapmayın. Kendinize “bugün ne yapmak geliyor içimden” diye sorun ve aynen onu yapın. Artık kitap mı okursunuz, gerçekten koltukta hiçbir şey yapmadan mı oturursunuz, spor mu yaparsınız, orası tamamen size kalmış. Yeter ki gerçekten istediğiniz olsun.

Yüzünüzü yıkayın...

Ne kadar! Sabah uyandığımızda bunu zaten yapıyoruz. Ama mecbur olduğumuz için. İtiraf edin, bazı sabahlar yüzünüzü yıkayıp ayılmak istemiyorsunuz değil mi? işte bunu tavsiye etmiyoruz. Yüzü yıkamak insanı gerçekten kendine getiriyor. Enerji veriyor, arındırıyor. Yıkayın, kremlerinizi, losyonlarınızı sürün. Bu bir ritüel olsun. Tabii isterseniz başka bir ritüel de seçebilirsiniz. Mesela yoga yapmak ,spora gitmek, her gün uzun bir duş gibi…

Hayal kurun...


Çocukken de yapardık… Yatağımıza uzanır hayal kurardık. Büyüdükçe gerek vakitsizlikten gerek saçma bulduğumuz için vazgeçtik bundan. Ancak yapmak gerek. İster gündüz beş dakikanızı ayırın, ister uyumadan önce. Yatağa uzanın. Neler yapmak istediğinizi düşünün ve kendinizi onları yaparken hayal edin.

Yılmak yok!

Kim olduğumuzu bilerek doğmadık. Bize kim olduğumuzu anlamamız için verilen yeteneklerle doğduk. E o zaman onları kullanmak lazım ama değil mi? Kimse başarıya hemen ulaşmıyor. 100 metre atletlerinin günde kaç saat spor yaptığını düşünün. Yıllarca uğraşıyorlar, antrenman yapıyorlar. Biz de başarıya 5 dakikada ulaşamayacağımıza göre… Hedeflerimizi gerçekleştirmek için adım adım hareket etmeliyiz. Karlılaştığımız zorluklarla yılmadan! Başarabileceğinizi düşünürseniz, başaracağınızı biliyorsunuz değil mi?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol