28 Şubat mağduru öğretmenin hayali tükenmiyor

Mesleğine başladıktan 14 yıl sonra 28 Şubat sürecinde başörtüsü nedeniyle görevine son verilen matematik öğretmeni Meliha Uslu, öğrencileriyle ders yapmanın hayalini kuruyor.
Özgün Tiran

Mesleğine başladıktan 14 yıl sonra 28 Şubat sürecinde başörtüsü nedeniyle görevine son verilen matematik öğretmeni Meliha Uslu, öğrencileriyle ders yapmanın hayalini kuruyor.

Marmara Üniversitesi Matematik Bölümünden 1985 yılında mezun olan Uslu, 1986 yılında Rize İmam Hatip Lisesine atandı. Başörtüsü nedeniyle istediği okullarda görev yapamayan Uslu, 1994 yılında Kırklareli İmam Hatip Lisesine tayin edildi.

Uslu, 1998'de başörtüsü nedeniyle görevinden uzaklaştırılarak soruşturma geçirdi ve 2000 yılında görevi sonlandırıldı. Çocuklarının eğitimi için biriktirdiği bir miktar parayı Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) yatırarak işçi statüsünde emekli olan Uslu, 2008 yılında 28 Şubat mağduru öğretmenlere yönelik çıkarılan yasadan "emekli olduğu" gerekçesiyle yararlanamadı.

Halen görevine döneceği günün hayalini kuran Uslu, başörtüsü takmaktan hiçbir zaman pişmanlık duymadığını söyledi.

Önlüğünü halen saklıyor

Görev yaptığı yıllarda giyindiği önlüğü halen sakladığını anlatan Uslu, şöyle dedi:

"Ben 14 yıl görev yaptığım önlüğümü halen belki görevime geri dönerim diye saklıyorum. Önlüğüme gözüm gibi, evlatlarım gibi bakıyorum. O benim her şeyim. Yapılanlara çok üzgünüz. Hayallerimin gerçekleşeceği güne kavuşmayı hayal ediyorum. Ben öğretmen olarak emekli olmak istiyordum. Biraz daha çalışmak istiyorum. Amacım Türkiye için güzel, faydalı gençler yetiştirmek. İdealim vatana millete hayırlı evlat yetiştirmek. Eğitimli insan topluma faydalı olur, eğitimli insan toplumu kalkındırır.

Anadolu Ajansı
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim