Öğretmen Diyarı

2.7 milyon öğrenci okula gitmiyor”
Kaynak: SÖZCÜ / ANKARA

CHP'li Karabıyık'ın, "eğitim sistemindeki aksaklıkları göz önüne sermek" amacıyla hazırladığı eğitim raporuna göre 2.7 milyon öğrenci okula gitmiyor.Hazırladığı eğitim raporunun sonuçlarını paylaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Türkiye’de 2 milyon 715 bin 81 öğrencinin zorunlu eğitim imkanına erişemediğine dikkat çekti.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) verilerine göre 2 milyon 715 bin 81 öğrenci, zorunlu eğitim imkanından yoksun kaldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde 2 milyon 71 bin 232 öğrencinin okullaşamadığını, 643 bin 849 öğrencinin ise kayıt yaptırmasına karşın devamsız olduğunu açıkladı.

Karabıyık, bu rakamların 6-18 yaş grubunda toplam çağ nüfusunun yüzde 14’üne denk geldiğini ve toplam 2 milyon 715 bin 81 öğrencinin zorunlu eğitim imkanına erişemediğini vurguladı. Erken evlilik ve nişanlılık nedeniyle eğitime devam edemeyenlerin yüzde 97.4’ünü ise kız öğrenciler oluşturuyor.

BİRLEŞİK SINIFLAR

Karabıyık, 14 yıllık AKP iktidarı döneminde eğitim sisteminin alt yapı sorunları da çözülemediğini belirterek, Türkiye genelindeki okulların yüzde 31.41’inde birleştirilmiş sınıflarda eğitim yapıldığını söyledi ve “Ankara’da 64, İstanbul’da 25, İzmir’de 115, Balıkesir’de 123, Samsun’da 262, Şanlıurfa’da 558, Mardin’de 270, Van’da 297 Yozgat’ta 103, Ağrı’da 306, Adıyaman’da 276 okulda birleştirilmiş sınıflı eğitim yapılmaktadır” dedi.

YURT SORUNU

Karabıyık, ilk ve ortaokuldaki toplam öğrencilerin sadece yüzde 0.97’sine yurt imkanı sağlanabildiğine de işaret etti ve “Yüz öğrenciden ancak biri yurt imkânından yararlanabiliyor. Taşımalı eğitimin ortaöğretimde de uygulamaya başlamasıyla 479 bin 184 lise öğrencisi her gün taşınarak eğitimde yeni bir sorun ortaya çıkmıştır… Eğitim politikamız çağdaş, bilimsel, laik, eğitim normlarından uzaklaşmış ve evrilmiştir; aslında eğitim politikamız yoktur. Bu anlayışla, ne yazık ki, vakıf, dernek ve cemaatler eğitim sisteminde etkin rol oynamaya başlamıştır” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim