Öğretmen Diyarı

2070\'te dünyada insanlar bakın en çok hangi dine mensup olacak

Pew Araştırma Merkezi'nin yaptığı çalışmaya göre 2050 yılına gelindiğinde dünya üzerindeki Müslüman ve Hıristiyan nüfus neredeyse eşitlenecek. Bu hızla ilerlediği takdirde 2070 yılında ise inanç gruplarının en kalabalığı Müslümanlar olacak.


İslam'ın en hızlı büyüyen din olduğunu ortaya koyan araştırmaya göre, bu yüzyılın ortalarına gelindiğinde Müslümanların sayısı 2.76 milyara ulaşırken, Hıristiyanlar 2.92 milyar civarında olacak. Bu rakamlar dünya nüfusuna oranlandığında yüzde 29.7 ile yüzde 31.4 seviyelerine ulaşıyor. Hindular ise yüzde 14.9 ile üçüncü sırada yer alacak.


2010 yılında dünyada Müslüman nüfus 1.6 milyar, Hıristiyan nüfus ise 2.17 milyardı.


ABD merkezli kuruluş, Hıristiyanların önümüzdeki 40 yıl boyunca çoğunlukta kalacağını ancak İslam'ın diğer bütün dinlerden daha hızlı genişlediği ifade ediyor.


Araştırma sonuçlarına göre, önümüzdeki 35 yıl içerisinde Afrika kıtasında Müslüman ve Hıristiyanlar aynı oranda artış gösterirken, Avrupa nüfusunun yüzde 10'unun Müslüman olacağı tahmin ediliyor. ABD'de ise 2050'ye gelindiğinde Müslümanların sayısının Musevileri geçeceği öngörülüyor.


Birleşik Krallık'ta ise Hıristiyan nüfusun üçte bir oranında azalması ve yüzde 45.4’e inmesi bekleniyor. Araştırma, Müslüman nüfusun iki katına çıkarak yüzde 11.3’e, ateistlerin ise yüzde 39’a yükselmesini bekliyor. Buna göre 2050 yılında Birleşik Krallık’taki Hıristiyanlar, Müslümanlara ve ateistlerin toplamına göre azınlıkta kalacak.

 

sgkrehberi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol