Öğretmen Diyarı

2015 Yükseköğretim Öğrenci Kontenjanları internette!

2015 Yükseköğretim Öğrenci Kontenjanları’ Kitabı, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlandı.
ÖSYM, 2015’te bölümlerin kontenjanları ve yerleşen aday sayılarını içeren 2015 Yükseköğretim Öğrenci Kontenjanları’ Kitabı, üniversite adaylarının erişimine açtı.
2015 Yükseköğretim Öğrenci Kontenjanları’ Kitabı, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlandı.
“ÜNİVERSİTELERİN ÖNERİLERİ İNCELENEREK KONTENJAN BELİRLENİYOR”

ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, kitabın ön sözünde görüşlerine yer verilen ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir’în şu ifadelerine yer veriliyor:

” Başkanlığımızın kuruluş yılı olan 1974’ten bu yana öğrenciler, yükseköğretim programlarının büyük bir bölümüne merkezi sınav sistemi ile yerleştirilmektedir. Bu sistemde, yükseköğretim programlarının kontenjanları, her yıl sınavlardan önce belirlenmekte, öğrencilerin puanları ve tercihlerine göre yerleştirilmelerinde bu kontenjanlar esas alınmaktadır.

İLGİLİ KİTABA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ!

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, yükseköğretim programlarının kontenjanlarının tespit edilmesi görevini Yükseköğretim Kuruluna vermiştir. Bu kanunun 2880 sayılı kanunla değişik 7. maddesi gereğince, Yükseköğretim Kurulu her yıl üniversitelerin önerilerini inceleyerek, her program için bir kontenjan belirlemekte, bu kontenjanlar Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile adaylara ve ilgili kurumlara duyurulmaktadır. Bu yayında 2015 yılına ait yükseköğretim programları kontenjanları ile bu programlara yerleşen aday sayıları bulunmaktadır.

Ayrıca Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına da yer verilmiştir. ÖSYM İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan bu yayının üniversitelere, araştırmacılara, adaylara ve konuyla ilgili diğer kişilere yararlı olmasını dilerim.”

Kitabın açıklamalar bölümünde yer alan ifadelere göre, yükseköğretim programlarının öğrenci kontenjanları, 2015 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda da belirtildiği gibi, biri ‘genel’ ve diğeri ‘okul birincisi’ olmak üzere iki gruba ayrılıyor.

ÖSYM’nin yükseköğretim programlarına yerleştirilen öğrenci sayıları ise ‘sınavlı’, ‘sınavsız’ ve ‘okul birincisi’ olarak ele alınıyor. Yerleşen aday sayılarına ek yerleştirme ile yerleştirilen aday sayıları da dahil edildi. Üniversitelerce yapılan özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programları kontenjanları da tablolarda yer alıyor. Bu yükseköğretim programlarına yerleştirilme programın bağlı olduğu üniversitelerce yapıldığından tablolarda yalnızca kontenjanlar belirtiliyor. 2015-2016 öğretim yılı yükseköğretim programları kontenjanları ve ilgili sınavlar sonunda bu yükseköğretim programlarına yerleştirilen adaylarla ilgili tablolar üç bölümde toplandı. Genel olarak tablolarda Üniversiteler, ÖSYS ile öğrenci alan Diğer Eğitim Kurumları, KKTC ve Diğer Ülkeler ayrı ayrı ele alındı.

 

Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim