Öğretmen Diyarı

2000 SONRASI DOĞANLAR KENDİNİ YÖNETEMEYECEK

İSTANBUL Gönüllü Eğitimciler Derneği, Haliç Kongre Merkezi’nde 18-20 Mart’da Amerika, Kanada, İngiltere, Belçika, Avusturalya, Güney Kore ve Malezya gibi ülkelerden dünyaca ünlü yazar akademisyenlerin katılımıyla Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Kongresi düzenliyor. Dünyaca ünlü Kanadalı Profesör Mıchael Ungar ve Amerikalı çocuk gelişimci Profesör Robert Titzer da dahil 100’den fazla bilim insanı katılacak.

Çocuklar esaret altında

Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Kongresi Bilim Kurulu Başkanı ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Turan, dünyanın beklediği kongre öncesi Yeni Yüzyıl’a konuştu.” Günümüzün hastalığı teknoloji bağımlılığı artık bebekleri bile esir aldı” diye uyaran Prof. Turan, “Bu nesil görsel okuyor. Günde 5-6 saat bilgisayar kullanmak da, 20 bardak portakal suyu içmek de zararlı. Türk çocukları da teknoloji bağımlısı oldu. 2000 sonrası doğanların, doğuştan gelen potansiyellerini ortaya çıkaramıyor. Bu çocuklar 2030, 2040’lara gelindiğinde kendilerini yönetemeyecek” dedi.

Anneanne-dede formülü

Çocukların, parmak kaslarını kullanamadığı ve kalem tutamayacak hale geldiğini söyleyen Prof.Dr. Selahattin Turan sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu çağ, teknoloji değil sorun çağı. 90’larda internetin ortaya çıkması, okullarda-evlerde oyun alanlarının azalması, çocuk sayısındaki düşüş, boşanma artışı, medyanın pedagojik özensizliği nedenleriyle çocuklar çok yönlü yetiştirilemiyor. Geleneksel aile yapısı, Türkiye’de de bozuldu. Çocuk, büyükanne- büyükbabayla yaşam şansını kaybetti. Oysa, çocuk annesinden daha çok anneanneyi ve babadan daha çok dedeyi örnek alıyor. Anne-babanın çalışma hayatına girmesiyle çocukların hayatı bir bütün olarak algılama ihtiyacı zayıfladı”

Stratejik sır 0-7’de gizli

0-7 yaş çocuğun yaşamını belirleyen stratejik dönem. ‘Çocuk 7’sinde neyse 70’inde o’ sözü doğru. Müfredat fazla akademik, biz de ‘bilimsel olmasın’ demiyoruz. Ders dışı etkinlikler artmalı. Çocuğun gelişimi için düşüp-kalkması oynaması şart. Okulların, bahçesi en az bina kadar olmalı. Cumhuriyet tarihinin en verimli,öğretmenleri sistemde ama müfredat hayat becerisi kazandırmıyor. Bugün doğana 25 yaşında 1 milyon TL verseniz bir işyeri açamayacak ya da evlense evliliğini yürütemeyecek. Mesela en çok boşanma fen mezunlarında. Çünkü sosyal ve kültürel yönleri eksik kalıyor, ilişki yönetemiyor.

Günde 3 bin kelime yetmez

Öğretmen, aile, toplum ve çocuk bir bütündür. Akademik verilere göre: Bir ailede konuşulan kelime sayısı 6 binin üzerindeyse, çocuk hayatta çok başarılı oluyor. Ortalama bir Türk ailesinde 3 binden az kelimeyle konuşuluyor. En derin yanlızlık, toplu taşıma araçlarında. Yaygın akıllı telefon kullanımı, çağın getirdiği büyük yalnızlığın resmidir. Öyle ki bazı insanlar eşinin doğum anını bile sosyal medyada paylaşıyor. Aslında paylaştığı fotoğraf değil, kişisel yalnızlığı.”

0-7 YAŞINDA ÇOCUĞU OLAN ANNE-BABALAR NE YAPMALI?

Her çocuk potansiyel olarak kendine özel bir dünyadır, kimseyle karşılaştırmayın

Anne-baba çocuğa nitelikli vakit ayırsın, birlikte yemek yesin

Çocuğunuzun yaşamında oyunun yer almasını sağlayacak çaba içerisinde olmalısınız

Çocuk, büyükanne-büyükbaba, teyze-hala, dayı-amca gibi yakınlarla vakit geçirsin

Her çocuğu bir yetişkin olarak görüp, sorumluluk verin nÇocuğunuza asla, ‘babacığım-anneciğim’ demeyin. Doğrusu, oğlum-kızımdır.

Anne-babanın hatalı hitabı çocukların anlam dünyasını karıştırıyor. n‘Kitap oku’ demek yerine aileler de kitap okuyarak örnek olmalı.

 
Sultan Uçar

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol