Öğretmen Diyarı

17 Kez Sürülüp Röntgencilikle Suçlanan Görme Engelli Öğretmen

 

ADANA’da yüzde 100 görme engelli raporu bulunan 23 yıllık tarih öğretmeni Ali Ercan (44) hakkında, görev yaptığı Hasan Adalı Lisesi’nde mesai arkadaşlarının huzurunu bozduğu iddiasıyla soruşturma açıldı. Ali Ercan, bu soruşturmanın selameti için, geçici olarak, evinden uzaktaki Hacı Ahmet Atıl Lisesi’ne gönderildi.

 

Ercan, bu görevlendirmenin Birleşmiş Milletler (BM) Engelliler Sözleşmesi’ne aykırı olduğu iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet dilekçesi verdi. Ercan, ifade vermek için gittiği valilikte, Vali Yardımcısı Reşat Özdemir’in kendisini, hiç göremediği halde röntgencilikle suçladığını iddia etti. Ercan, şunları anlattı: “11 Temmuz’da, Reşat Özdemir’e ifade vermeye gittim. Bana ‘Siz kapının anahtar deliğinden 2 erkek öğretmeni farklı bir durumdayken izlemişsiniz. Röntgencilik yapmışsınız, bunu yapmaya utanmıyor musunuz?’ dedi.”

 

“Ben de bunu ilk kez kendisinden duyduğumu söyledim. Önce okulun içinde sigara içen öğretmenlerin şikayet ettiğimi öne sürdüler. Bu konuyla ilgili hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma bahanesiyle evimden ulaşımı kolay olmayan bir okula sürgün edildim. Bu sürgünle bana, ‘Sen öğretmenliği bırak’ demek istiyorlar. Şimdi de ‘Röntgenci’ diyorlar. Ben hiç göremiyorum. Görme engelli bir kişi röntgencilik yapabilir mi, böyle bir şey yok.”

 

ADANA Vali Yardımcısı Reşat Özdemir ise Ali Ercan hakkında açılan 2 soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Başka okula gönderilmesinin ilk soruşturmayla ilgili olduğunu belirten Özdemir şöyle konuştu: “Ali Ercan özürlü olmasını çok istismar ediyor. Şikayet etmediği kimse kalmadı. ‘Ben öğretmenleri uygunsuz vaziyette gördüm’ diye kendisi söylemiş. Biz işi gücü bıraktık Ali Ercan’la uğraşıyoruz. Yeni dönemde sorunlu öğretmen istemiyoruz. Adana’da yüzün üzerinde görme engelli öğretmen var. Hepsi kıdemine bakılmaksızın belediye sınırları içinde yerlerde görevlendirildi.”

 

ANKARA Üniversitesi Tarih Bölümü’nü 1989’da birincilikle bitirdikten sonra öğretmenliğe başlayan Ali Ercan, siciline yazılan kötü notları sildirmek için birçok kez mahkemeye başvurdu. Hakkındaki sürgün ve disiplin cezaları nedeniyle 12 okul değiştiren Ali Ercan, ayrıca çoğu milli eğitim müdürlüklerine 45 dava açtı. Bu davaların 29’unu kazandı, 3 kez Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol