Öğretmen Diyarı

Yeni Kimlik, Yeni Maliyet!

 1976 yılından beridir kullanımda olan pembe ve mavi nüfus kağıtları Aralık ayından itibaren yerini yeni “Akıllı Kimlik Kartlarına” bırakacak.

 

Yeni kimlik kartlarının her bir vatandaşa maliyetinin 18 TL olacağı belirtildi. Buna göre, 3 yıl içinde tüm Türkiye genelinde dağıtımının tamamlanması beklenen Akıllı Kimlik Kartları’na vatandaşın ödeyeceği ücret ise toplamda 1.4 milyar TL ye ulaşacak.

 

Her şartta külfeti vatandaşın sırtına yükleyen Maliye Bakanlığı yeni kimlik kartlarını da bir gelir kaynağı haline getirecek.

 

KONCUK: BU UYGULAMA TÜCCAR DEVLET ANLAYIŞININ YANSIMASIDIR

 

Konuya ilişkin açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Devletin vatandaşına sunduğu hizmetlerin bir gelir kapısı olarak görülmesini eleştirdi. Koncuk, “Türkiye’nin sağlık hizmetlerinden katılım payı alınması, vergilerin sürekli artırılması, akaryakıt üzerindeki dünyanın en çok vergi alan ülkesi olarak kayda geçmesi yetmiyormuş gibi şimdi de vatandaşa verilecek olan yeni kimlik kartlarından da ücret alınacak olması tüccar devlet anlayışının bir yansımasıdır.

 

Her hizmeti ranta tahvil eden anlayış kimlik kartlarından da kişi başına 18 TL rant elde etmeyi amaçlamaktadır. Yakın zamanda 78 milyona ulaşacak olan Türkiye nüfusu düşünüldüğünde yeni kimlik kartlarının toplam tutarı 1.4 milyar TL’ye ulaşacaktır.

 

Biz vergilerimizi bize hizmet olarak geri dönmesi amacıyla ödüyoruz. Ancak, yapılan her hizmet içinde ayrıca katkı ödemek durumunda kalıyoruz. Evimizin önüne atılan asfalt için, atık sular için, sokağımızın aydınlatılması için, reçete için hizmet almak için verdiğimiz vergilerin üzerine çeşitli adlar altında ayrıca para ödemek durumunda kalmaktayız.

 

Memura, emekliye, asgari ücrete zam yaparken muslukları kısanlar, havuzları doldurmak için her olayı fırsata çevirme anlayışındadır. Özellikle çok çocuklu aileler için bu kimliklerin değişmesi ciddi bir külfet teşkil edecektir. Anlaşılan odur ki, yeni kimlikler yeni Türkiye söyleminin, yeni bir maliyeti olarak vatandaşın cebine yansıyacaktır.” dedi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim