Öğretmen Diyarı

Türk Eğitim-Sen\'den Öğretmen Açığına Tepki

Türk Eğitim-Sen Mardin Şube Başkanı Bahattin Biçer, Mardin'in kanayan yarası öğretmen açığının had safhaya ulaştığını bununla ilgili yetkililerin bir an önce kamuoyu baskısı yaparak Şubat 2014'te Milli Eğitim Bakanlığı'nın şehre öğretmen ataması yapması gerektiğini belirtti.


Bahattin Biçer, sendika binasında yaptığı açıklamada, Mardin'de yaşanan öğretmen açığına tepki gösterdi. Biçer, “Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün resmi rakamlarına göre 2 bin 315 öğretmen ihtiyacı vardır ve ihtiyaç sayısına idareci olan öğretmenlerimiz dahil değildir, yaklaşık olarak 300 tane de öğretmenimizin idareci olmasıyla açık iyice büyümüştür, bu durum Mardin'de eğitimi felç etmiştir. En basiti il genelinde 600'e yakın sınıf öğretmeni açığı vardır, bunlar ücretli öğretmenlerle doldurulmaya çalışılıyor. Birleştirilmiş sınıflarda bile ücretli öğretmen görevlendirilmesi olur mu? Burada kesinlikle ücret karşılığı görev yapan öğretmenlerimize söz söylemiyoruz, biliyoruz ki onlar ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar, ancak KPSS'ye gireceğinden dolayı zaten öğretmenimiz rahat değil, bir de şartların olumsuzluğu eğitimin belini dolasıyla bu ülkenin belini bükmektedir. Çünkü burada kaybolan yalnızca çocuklarımız değil, ülkemizin geleceğidir. İl genelinde yine 200'ün üstünde İngilizce öğretmenine, 100'e yakın sosyal bilgiler öğretmenine ihtiyaç vardır ve yine 200'ün üstünde rehber öğretmene ihtiyacı vardır. Mardin'de ve ilçerde yaklaşık olarak bin tane ücret karşılığı öğretmen görevlendirmesi yapılmıştır. Bu durum ancak şuna benziyor, ağır kalp krizi geçiren bir hastaya sizin su vermeniz gibidir. Mardin şahsında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki tüm illerimizi kaybetmemek ve kaderlerine terk etmemek için hükümetin ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın artık eğitim konusuda daha hassas olmaları gerekiyor. Eğer bu konuda gereken yapılmazsa öğretmenler, öğrencileriyle buluşamazsa, ülkenin kaybedeceğini tekrar tekrar belirtiyoruz. Eğitim kesinlikle bütçeye takılmamalıdır, üç beş kuruşun hesabını yaparken bir bakmışsınız ülke dinamikleri yerinden oynamıştır. Eğitim almayan bir insan yarım kalmıştır. Bundan dolayı şapkamızı önümüze alıp düşünmeliyiz, ya üç beş kuruşun hesabını yapacağız, ya da ülkenin geleceğinin hesabını yapacağız” dedi.


Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Biçer, bu konuda il valisi ve hükümete görev düştüğünü söyledi. Hükümete Şubat 2014'te atama yapılması için baskı yapılması gerektiğini savunan Biçer, şubat ayında atama yapılmaması durumunda Türk Eğitim-Sen genel merkezinin ve ve şube olarak kendilerinin eylem yapacağını açıkladı.

 

Kaynak:   \"İHA\"
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim