Öğretmen Diyarı

TÜRK Eğitim-Sen: Müdür yardımcılığında boş kadro bilmecesi

İzmir'de eğitim kurumlarındaki müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığıyla ilgili geçen 12 Ağustos'ta yayınlanan listede, boş gösterilmeyen yerlerin atamaya açılması için Türk Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, İzmir Valiliği'ne dilekçe verdi. Normal şartlarda açık kadro bulunmasına rağmen listede bu sayının az gösterildiğini savunan Başkan Demir, şunları söyledi: "Bunun sebebi ise Milli Eğitim Bakanlığı'nın, sendikalarca açılan davaların sonucunu beklemesi. Boş kadrolar konusundaki mahkeme kararları ile ilgili farklı görüşler sebebiyle listeler 19 Ağustos tarihinde güncellenmiştir. Ancak özellikle yıllardır eğitim kurumları yöneticiliği üzerinden yapılan spekülatif çalışmalar sebebiyle bu konuda sağlıklı bir yapı oluşturulamamıştır. Her yıl yeniden yazılan yönetici atama yönetmeliklerinde bir önceki yönetmelikle farklılıklar gösteren ve biri diğerinden farklı uygulamalar yöneticilerimizin bir ayağının mahkemede olması sonucunu doğurmuştur. 

Bu yıl yapılan, Atatürk ilke ve inkılapları sorularının bulunmadığı sınav, mahkemeye intikal etmiş ve mahkeme sınavın iptali yönünde karar vermiştir. Ancak, eğitim kurumu müdür yardımcılığı konusunda inha yoluyla yapılan atamaların da yargı konusu olması nedeniyle sınav ile ilgili mahkeme konusunda yapılan görüşmelerle boş bulunan kurumların hızlı bir şekilde yönetici boşluklarının doldurulması için sınav sonucuna göre atamaların yapılması gerekliliği nedeniyle atama takvimi çalıştırılmıştır. 

1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu Genel Amaçları Genel Esaslar başlığı altında öğrencilerin yetiştirilme esası, 'Atatürk inkılap ve ilkelerine ve Anayasa'da ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı' ifadesi ile başlamasına rağmen sınav konularında gözden kaçırılması ve bu sınav neticesine göre atama yapılması ayrı bir tartışma konusudur. Ancak, bu soruların sınav içinde bulunmayışı sınava giren eğitimci arkadaşlarımızın konusu da değildir. 22 Ağustos itibariyle başlayacak atama takviminde ilk yayınlanan listede boş gösterilmeyen okullarla ilgili yapılan açıklamalar tatmin edici değildir. Bizler hukuka uygun bir şekilde atama yapılmasını istiyoruz." 

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim