Öğretmen Diyarı

TES\'den Alevilik Dersi Talebi

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Ntv'ye katılarak, 19. Milli Eğitim Şûrası'nda alınan komisyon kararlarını değerlendirdi.

 

Biz, din eğitimine karşı değiliz, dinin siyasallaştırılmasına karşıyız. Din, bu milletin ortak paydasıdır. Biz, dini istismar ederek birtakım çıkarlar sağlama peşinden koşulmasından, yani dinin pazarlanmasından yana değiliz. Dini temel bilgilerin verilmesinde yanlışlık görmüyorum.

 

Okul öncesinde değerler eğitimi verilmesi ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin ilkokul 1, 2 ve 3. sınıflarda okutulması tekliflerinin komisyonda kabul edilmesini de değerlendiren Koncuk, din eğitiminden yana, din istismarına karşı olduğunu kaydetti. Koncuk şunları söyledi: “Ben küçük yaşlarımda dahi imamlarımız tarafından verilen eğitime katılmış ve birçok duayı burada öğrenmiş bir insanım. Biz, din eğitimine karşı değiliz, dinin siyasallaştırılmasına karşıyız. Din, bu milletin ortak paydasıdır. Biz, dini istismar ederek birtakım çıkarlar sağlama peşinden koşulmasından, yani dinin pazarlanmasından yana değiliz. Dini temel bilgilerin verilmesinde yanlışlık görmüyorum. İlkokul 1, 2 ve 3'üncü sınıflarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi verilmesinden yanayım. Hatta bu derslerde Aleviliğin doğru tanımlanarak verilmesinden de yanayım. Şu anda birçok Sünni vatandaşımız Aleviliği, Alevi vatandaşımız da Sünniliğin ne olduğunu bilmiyor. Bunlar tezat şeyler gibi değerlendiriliyor ve insanlarda birbirine karşı bir sevgisizlik oluşabiliyor. Biz aynı derslik ortamında hem Aleviliği, hem Sünniliği anlatırsak, çocuklarımız çok farklı düşünmediklerini, çok farklı anlayışlarda olmadıklarını anlayacaklardır. Ben Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin 1, 2, 3'üncü sınıflarda verilmesini, Hz. Peygamberimizin Hayatı ve Kuran-ı Kerim derslerini yanlış bulmuyorum. Ama şu da bilinmelidir ki: Din kimsenin babasının malı değildir. Milletimize kimse böyle takdim etmesin. Bu millet yüzyıllardır Müslüman bir millettir. Bu ülke bir siyasi partiyle de Müslümanlaşmış bir ülke değildir” diye konuştu.

 

gazetekamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol