Öğretmen Diyarı

Proje Okullara Türk EğitimSen'den Tepki
Hamle gazetesinde " Özata: MEB torpil bakanlığına döndü" başlığı ile çıkan o haber ;

Özata: MEB torpil bakanlığına döndü
 
Türk Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı Mürsel Özata düzenlediği basın açıklamışında Milli Eğitim Bakanlığı’nın torpil bakanlığına döndüğünü belirterek paralel yapıyı tasfiye etmek adına başka bir paralel yapı kurulduğunu açıkladı.
 
İlkay Yıldız
 
Türk Eğitim-Sen Muğla Şube Mürsel Özata Başkanı düzenlediği basın açıklamışında Milli Eğitim Bakanlığı’nın torpil bakanlığına döndüğünü belirterek paralel yapıyı tasfiye etmek adına başka bir paralel yapı kurulduğunu açıkladı. Özata, yapılan atamaların kılıfına uydurulduğunu ancak bunların mahkemelerden döneceğini dile getirdi.
 
Türk Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı Mürsel Özata Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Milli Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği’nde proje okullarına yönetici görevlendirmesi ve öğretmen ataması yapılırken hiçbir somut kriter getirilmeksizin, sadece eğitim kurumunun bağlı bulunduğu genel müdürlüğün inhası, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün teklifi ve Bakanın onayı ile dört yıllığına atama ve görevlendirme yapılacağı, görev sürelerinin ilk atamadaki usulle dört yıl daha uzatılabileceği düzenlemesine yer verilerek, idareye son derece geniş, keyfi ve sınırsız bir takdir yetkisi verildiğini söyledi.
 
Özata sözlerine şöyle devam etti:
 
“Söz konusu düzenleme kariyer ve liyakat ilkeleri ile bağdaşmamaktadır. Ayrıca, bu kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticilerin görev süreleri dört ve sekiz yıllık sürelerle sınırlandırılmış, mevcut öğretmen ve yöneticilerin hakları ise korunmayarak bu kişilere de zorunlu yer değişikliği getirilmiştir. Türk Eğitim-Sen olarak bahsi geçen yönetmelikte yer alan hukuka aykırı düzenlemelerin iptali talebiyle Danıştay nezdinde dava açmış bulunmaktayız. Buradan Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine soruyoruz. Bakanlığın listelediği proje okulları nasıl belirlendi? Bu okullar hangi kriterlere göre seçildi? Bu okullara atayacağınız öğretmenler ile yöneticileri nasıl ve neye göre belirlediniz? Fen Lisesi gibi birçok güzide okulumuzda, okullar açılmış ve eğitim öğretim başlamışken böyle bir düzenlemenin alelacele gerçekleştirilerek hem velileri hem öğrencileri hem de öğretmenleri tedirgin etmeye, mağdur etmeye neden gerek duyulmuştur? MEB Bakan Yardımcısının uygulamanın durduruldu beyanına rağmen inatla ve ısrarla eğitim öğretimi olumsuz etkileyecek bu uygulama neden yapılmak istenmektedir? Yönetmelikte valilikçe atanan denmesine rağmen Bakanlıkça atanan arkadaşlarımız da bu kapsamda neden ısrarla değerlendirilmektedir? Keyfiyetin söz konusu olmayacağının, kariyer ve liyakat ilkelerinin yerle bir edilmeyeceğinin, hak eden ve alın teri dökenlerin yerine, sırtı sağlam ve torpilli olanların, sendikal tercihi nedeniyle ödüllendirilenlerin, ideolojisi ya da siyasi görüşü iktidara yakın olanların, yandaşların, sırdaşların atanmayacağının garantisini verebilecek misiniz? Yoksa bu makamlara yapılan atamalar gökten zembille inenlerin, birilerinin sırtına basarak yükselenlerin cenneti mi olacaktır?”
 

Başkan Özata son olarak, “MEB artık tamamen Torpil Bakanlığına dönmüştür. Siyasi iktidarın MEB’de kendi kadrosunu oluşturmak, çok sık dillendirdikleri paralel yapıyı tasfiye etmek uğruna yeni bir paralel yapı kurulmaktadır. MEB bunun farkında mıdır? Bu kurumlara hiçbir kriter gözetmeksizin öğretmen ataması yapmak, kılıfına uydurulmuş da olsa, usulsüzdür, hukuksuzdur. Dolayısıyla bu düzenleme de yargı duvarına çarpacaktır. Bu noktada Türk Eğitim-Sen, Bakan onayı ile yapılacak öğretmen atamaları ve yönetici görevlendirmelerine ilişkin düzenlemenin Anayasaya aykırı olduğu iddiasıyla Danıştay nezdinde dava açmıştır. Bu sevdadan vazgeçin. bu atamaların torpilli olanların atanması sonucunu doğuracağı açıktır. öğretmen atamaları ve görevlendirmeleri yargıdan dönecektir. Millî Eğitim Bakanlığının mevcut yasal mevzuatlara göre değil birtakım sendika ve STK’ların yönlendirmesi ile iş ve işlemlerini gerçekleştirmesinin, eğitim-öğretim hayatında keyfi uygulamaların önüne geçilmesi, tüm eğitim çalışanlarının MEB, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine olan adalet ve güven duygusunun daha fazla zedelenmemesi ve iş barışının tesisi için ve özellikle Allah rızası için bu zülme son verin” sözleri ile açıklamasına son verdi.

Kaynak: hamle gazetesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim