Öğretmen Diyarı

Okul Müdürlerinden Suç Duyurusu Hazırlığı

Mahkemeden görevden alınma işlemlerinin yürütmesini durdurma kararı alan okul müdürleri, mahkeme kararı yerine getirilmeyince suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyorlar. Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine ilişkin Yönetmelik kapsamında Okul Müdürlerinin değerlendirmesi sonucu görevden alınmasına ilişkin açılan davalarda ülke genelinde bir çok Türk Eğitim Sen üyesi yürütmeyi durdurma kararı aldı. Söz konusu yürütmeyi durdurma kararının gerekçesinde, kişiler hakkında yapılan değerlendirme işleminin nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine dayanmadığı, yöneticilik görevinde başarısız sayılmalarını haklı kılan somut bilgi ve belgelerin idare tarafından sunulamadığı belirtildi.  Yargı kararı idareye tebliğinden itibaren en geç 30 gün içinde uygulanması yasal bir zorunluluktur. Ancak, yürütmeyi durdurma kararının uygulanması sürecinde, bazı İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince yargı kararı gereği yeniden değerlendirme yapılacak müdürlerden kendilerine olumlu puan verilmesini gerektirecek somut bilgi ve belgelerin ayrı ayrı dosyalanarak teslim edilmesi istenmesi üzerine Türk Eğitim Sen harekete geçti. Değerlendirme formu üzerinden yapılacak değerlendirmede, yöneticilik görevinde başarılı olup olmadığını ispat yükü usule aykırı biçimde tamamen söz konusu müdürlere yüklenmeye çalışıldığını açıkladı.  Açıklamada; "Mahkeme kararından da açıkça anlaşılacağı üzere, değerlendirmenin objektif ve somut gerekçelere dayandığını ispatla mükellef olan taraf idaredir. Kaldı ki, yürütmeyi durdurma kararının verilmesinin sebebi, yapılan değerlendirmenin objektifliğini ispata yarar somut bilgi ve belgelerin idare tarafından mahkemeye sunulamamış olmasından kaynaklanmaktadır." denildi.

Kendisinden bu şekilde belge istenen müdürler için itiraz dilekçesi ve örnek suç duyurusu dilekçesi hazırlayan Sendika üyeleri ile paylaştı.

Suç duyurusu dilekçesinde;

"Değerlendirme formunda yer alan sorulara tarafımla ilgili olumsuz cevapların verilmesinin ardındaki somut nedenler ortaya konamadığı gibi, başarısız olduğumu ispatla mükellef olan idare tarafından, yargı kararının uygulanması sürecini zorlaştırmak adına usule aykırı şekilde tarafımdan bilgi ve belge istenmesi görevi kötüye kullanılması suçunu teşkil etmektedir. Sanık idare yetkilisi, yöneticilik görevimde başarısız sayılmamı gerektirecek somut dayanaklar bulamadığı için hakkımda yapılacak yeni değerlendirmede başarısız sayılma durumuna karşılık; ileride açılması muhtemel bir davada kendisine haklı gerekçeler oluşturmak adına hukuka aykırı taleplerde bulunmaktadır. Yargı kararını 30 gün içinde uygulamakla mükellef olan idare tarafından, kararın uygulanması süreci kasıtlı olarak zorlaştırılmakta ve uzatılmaktadır. 

Sanığın ……… Müdürü sıfatıyla işlemiş olduğu ve Türk Ceza Kanunu 257. Maddesi kapsamında “Görevi kötüye kullanma” suçunun kapsamına giren fiilinden dolayı cezalandırılması gerekmektedir." hususlarına yer verildi.

 Türk Eğitim Sen 

 

sgkrehberi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim