Öğretmen Diyarı

OKUL MÜDÜRLERİ GÖREVLENDİRME KILAVUZUNUN 15. MADDESİ İPTAL EDİLSİN

Türk Eğitim-Sen Bakanlığa yazdığı yazı ile 2015 yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirme Kılavuzu’nun  15. maddesinin iptalini istedi.


2015 yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirme Kılavuzunun 15 inci maddesinde “Vekâleten veya geçici görevlendirme ile eğitim kurumu müdürlüğüne görevlendirilenler, kendileri hariç müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı tekliflerini yapabileceklerdir.” hükmü yer almaktaydı.


Geçici görevlendirilen kişilerce müdür yardımcılığı teklifi uygun değil


Sendikadan Bakanlığa yazılan yazıda, “Anılan madde ile Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlan Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin yönetmeliğe göre müdür olarak görevlendirmeyen, sadece müdürlük kadrolarına yönetmelik hükümlerine görevlendirme yapılıncaya kadar geçici olarak görevlendirilen kişilerce müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı tekliflerinin yapılması doğru bir yaklaşım değildir. Ülke genelindeki geçici görevlendirme uygulamalarına bakıldığında herhangi bir düzenleyici işlem ile sınırlan çizilmediğinden uygulamaların büyük bir kısmının hakkaniyetten, kariyer ve liyakat ilkelerinden uzak olduğu görülecektir. Bu noktada geçici görevlendirmelerin herhangi bir kriter göz önünde bulundurularak tesis edilmediğinden bu kişilerce müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı tekliflerinin bu kişilerce yapılması uygun olmayacaktır.” ifadelerine yer verildi.


Türk Eğitim-Sen bu sebeple, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin yönetmeliğe göre yöneticilikte vekâleten ve geçici görev kapsamında geçen süreler, dört yıllık sürenin hesabında değerlendirilmezken bu kişilerin müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına görevlendirme için teklif vermesinin hukuken doğru olmadığını belirterek, Bakanlık tarafından bu maddenin iptal edilmesini istedi.


memurunyeri.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim